TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anatola, Leszka, Tamary 03 Czerwca 2023, 17:47
Dziś 19°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

Spotkanie w intencji rodzin i życia - sierpień 2015

Kościół mocno wierzy, że życie ludzkie, nawet słabe i cierpiące jest zawsze wspaniałym darem Bożym, dlatego z taką nieustępliwością broni godności i świętości ludzkiego życia od początku aż do naturalnej śmierci – mówił abp Stanisław Budzik, który 6 sierpnia przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat sierpniowego spotkania brzmiał: "Dla rodziny, dla życia - co dziś możemy uczynić? Józefie, święty patronie - do Ciebie wznosimy dłonie, opieką swoją nas chroń". Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Szymon Rybak.

Konferencję nt. wspierania inicjatyw dla życia i rodziny wygłosił Jarosław Kniołek, przedstawiciel Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, kierownik Działu Kampanii i Kontaktów Publicznych. Uczestniczył w organizacji wszystkich dotychczasowych Marszów dla Życia i Rodziny w Warszawie, od 2009 r. jest koordynatorem Marszów dla Życia i Rodziny na terenie kraju. Szczęśliwy mąż Ani i tata Zuzi, Maksymiliana Marii i (jeszcze nienarodzonej, ale wkrótce) Łucji. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, Wielki Kanclerz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w ramach Konferencji Episkopatu Polski członek Rady Stałej, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, biskup senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów ostrzeszowskiego, twardogórskiego, złoczewskiego i pielgrzymi z całej Polski.

W homilii celebrans podkreślał, że wzorem słuchania Słowa Bożego jest obok Matki Najświętszej św. Józef, który nie jest uboczną milczącą postacią w historii naszego zbawienia. - Św. Józef nie tylko odegrał ogromnie ważną rolę w przeszłości, ale również dzisiaj ma nam wiele do powiedzenia. Przemawia do nas przez swoje milczenie, które mówi nam, że u Boga liczą się nie ci co głośno krzyczą, demonstrują, dopominają się o swoje kosztem drugich, nie ci, którzy nie dopuszczają innych do głosu, tylko ciągle mówią o sobie, nawet jeśli nie mają wiele do powiedzenia, nie ci, którzy chełpią się swymi osiągnięciami, sukcesami nie dostrzegając drugiego człowieka i jego pracy oraz trudu. Św. Józef jest patronem cichych i milczących, tych, z którymi nie liczą się wielcy tego świata - mówił abp Budzik.

Wskazywał, że Pismo Święte przedstawia św. Józefa jako tego, który słucha i dodał, że słuchać potrafi tylko ten, który umie prawdziwie milczeć. - U nas tyle hałasu, natrętna propaganda, pogoń za sensacją. Nikt nie słucha drugiego człowieka. Jakże trudno w tym zgiełku usłyszeć Boży głos, odróżnić go od głosu tego świata. Jak trudno usłyszeć głos naszego sumienia - zaznaczył metropolita lubelski, który stwierdził, że św. Józef jest patronem tych, którzy w obliczu stanowionych praw niezgodnych z Ewangelią idą za głosem sumienia wyraźnie wskazując co dobre, a co złe.

Stwierdził, że powołanie do życia jest podstawowym darem Bożym. - Z prawa do życia wypływają wszystkie inne niezbywalne prawa człowieka. Kościół mocno wierzy, że życie ludzkie, nawet słabe i cierpiące jest zawsze wspaniałym darem Bożym, dlatego z taką nieustępliwością broni godności i świętości ludzkiego życia od początku aż do naturalnej śmierci - zaakcentował kaznodzieja.

Przekonywał, że w obliczu panoszenia się kultury śmierci Kościół głosi kulturę życia przypominając, że Bóg jest dawcą życia, że On do życia powołuje i odwołuje z tego świata. - Z niepokojem patrzymy na sytuację, w której coraz więcej rodzin zamyka się na dar życia. Europa wybiera najbardziej wyrafinowaną formę eutanazji, powolne samobójstwo przez bezdzietność. Nasza ojczyzna kroczy w kierunku tej przepaści szybciej niż inne narody. Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o wskaźnik urodzin. Statystki wskazują, że ze wzrostem dobrobytu zmniejsza się otwartość na dar życia - zauważył hierarcha.

Zachęcał do czerpania wzoru ze Świętej Rodziny z Nazaretu. - Niech spotkanie nasze dzisiaj w tym Sanktuarium pomoże każdej polskiej rodzinie uwierzyć w siebie, uwierzyć w swoje piękne i niezastąpione powołanie, niech przywróci zaufanie do własnego bogactwa natury i łaski, niech umocni na chwile kryzysu i próby, niech je otwiera na bezcenny dar życia - powiedział abp Budzik.

Wskazał, że święto Przemienia Pańskiego ma prowadzić człowieka do przemiany życia. - Modlimy się o dobrą przemianę w naszej ojczyźnie, naszych rodzinach, a przede wszystkim naszych sercach, bo od tej przemiany w naszym sercu rozpoczyna się przemiana świata - mówił metropolita lubelski.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone. Odmówiono została też modlitwa w intencji Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat rodziny.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak pozdrowił wszystkich chorych, którzy zmagają się z chorobą nowotworową. Wskazał, że dzisiejsze święto Przemienienia Pańskiego to czas wdzięczności za wolność.

Przypomniał, że w 1978 r. bł. papież Paweł VI odszedł do wieczności w święto Przemienienia Pańskiego. Dodał, że papież 25 lipca 1968 r. przekazał encyklikę "Humanae vitae". Biskup zacytował fragmenty ze wstępu i zakończenia tej encykliki dotyczące małżeństw i biskupów.

Z kolei o. Tadeusz Rydzyk zachęcał wszystkich do modlitwy za ojczyznę.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu - 6 sierpnia 2015


Homilia Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika wygłoszona w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu - 6 sierpnia 2015


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła