TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Agaty, Dalii, Sobiesława 07 Grudnia 2021, 19:33
Dziś -1°C
Jutro 0°C
Szukaj w serwisie

Statio Krotoszyn – Kongres Eucharystyczny Diecezji Kaliskiej

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 30.04.2015

Kard. Henryk Gulbinowicz przewodniczył uroczystej Mszy św. w czwartek wieczorem podczas kolejnej stacji Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w Krotoszynie. Wspólnie z emerytowanym metropolitą wrocławskim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak oraz kapłani i wierni z pięciu dekanatów: krotoszyńskiego, koźmińskiego, odolanowskiego, raszkowskiego i zdunowskiego.  

Słowa powitania wypowiedział ks. prał. Aleksander Gendera. - Niech spotkanie kongresowe pomoże nam w Eucharystii rozpoznać prawdziwe oblicze Zbawiciela i umocni w nas pragnienie przyjmowania tego Boskiego Chleba na życie wieczne – mówił proboszcz parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie.

Zaznaczył, że obecność kard. Henryka Gulbinowicza przywołuje w pamięci Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w 1997 r. we Wrocławiu, któremu przewodniczył św. Jan Paweł II. - Wówczas kongres był jednym z najważniejszych wydarzeń życia religijnego w Polsce w tym okresie, kiedy nasza ojczyzna odbudowywała swoją tożsamość po pół wieku zniewolenia politycznego, a dzisiaj po osiemnastu latach od tamtego wydarzenia potrzeba nam nowego umocnienia, abyśmy nie ulegli pokusie relatywizmu moralnego, abyśmy nie popadali w nowe zniewolenia – powiedział ks. prał. Gendera.

Podziękował też biskupowi kaliskiemu Edwardowi Janiakowi za troskę o eucharystyczną pobożność kapłanów i wiernych diecezji kaliskiej.

Bp Edward Janiak podkreślał, że Diecezjalny Kongres Eucharystyczny ma służyć przygotowaniu się do obchodów 1050-lecia chrztu Polski. - Dziękujemy Panu Bogu, że został z nami aż do skończenia świata w świętych postaciach eucharystycznych. Ten czas dla Krotoszyna jest tym szczególniejszy, ponieważ wkrótce będziecie świętować 600 lat istnienia miasta, ale my chcielibyśmy przez kult eucharystyczny też dobrze przygotować się do 1050-lecia chrztu Polski dziękując za dar wiary Chrystusowi i omadlać przyszłoroczne spotkanie młodzieży z całego świata w Krakowie – wskazywał ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zachęcał do dziękczynienia Panu Bogu za dar wiary. - Z głębi serca dziękujmy Panu Bogu za dar wiary, za naszych praojców, za tych, którzy przekazali nam wiarę, nauczyli nas modlitwy. Jest takie piękne przysłowie polskie, które mówi, że kto dobrze dziękuje dwa razy prosi. Pokornie też prosimy o błogosławieństwo w naszych rodzinach, w życiu osobistym, a także o cierpliwość, jeżeli przypadnie nam dźwigać krzyż. Pragnę podziękować za Waszą pobożność, która w jakiś sposób wyraża się w tej Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu w Krotoszynie – powiedział hierarcha.

Homilię wygłosił ks. Maciej Karol Kubiak, redaktor naczelny Biblioteki Kaznodziejskiej oraz Archidiecezjalnego Radia Emaus w Poznaniu. Kaznodzieja nawiązał do Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbył się w 1997 r. we Wrocławiu. –„Wszyscy razem pragniemy dać wyraz naszej głębokiej wierze w Eucharystię i naszej gorącej wdzięczności za eucharystyczny pokarm”  - tak mówił św. Jan Paweł II 31 maja 1997 r. podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu, którego inicjatorem i organizatorem był obecny wśród nas ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, ówczesny metropolita wrocławski. Dzisiaj tutaj na rynku w Krotoszynie w ramach kolejnej stacji Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego powtarzamy tamte pamiętne słowa naszego świętego rodaka – mówił ks. Kubiak.

Odwołał się do hasła Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego „Ja jestem Chlebem Życia”. - Jesteśmy tutaj, aby wyznać publicznie naszą wiarę i aby dziękować Panu Bogu, że w Eucharystii jest dla nas Chlebem Życia. Chrystus staje się chlebem dla człowieka, aby człowiek stał się chlebem dla innych – stwierdził redaktor naczelny Biblioteki Kaznodziejskiej.

Przypomniał również hasło Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu „Eucharystia i wolność”. - Św. Jan Paweł II mówił, że prawdziwą wolność mierzy się stopniem gotowości do służby i do daru z siebie. Chrystus w Eucharystii czyni nas wolnymi. Chrystus daje nam siebie, daje nam prawdziwe życie i zaprasza nas do czynienia dobra – zaznaczył kaznodzieja.

Cytował fragmenty papieskiej bulli „Misericordiae vultus”, w której Franciszek wzywa do służby z czułością. - Wyjdźmy siostry i bracia na spotkanie każdej osoby niosąc dobroć i czułość wtedy staniemy się podobni do naszego miłosiernego Zbawiciela, który dla nas stał się Chlebem Życia – przekonywał ks. Kubiak.

Po Mszy św. odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem z rynku do kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela – krotoszyńskiej fary, gdzie do późnych godzin trwała adoracja prowadzona przez grupy duszpasterskie.

Uroczystość była okazją do poświęcenia utworzonej w domu katolickim kaplicy dedykowanej wywodzącemu się z Krotoszyna bł. bp. Michałowi Kozalowi. Kaplica jest wotum wdzięczności parafii farnej za zorganizowany Kongres Eucharystyczny. Będzie ona służyła duchowości kapłanów i grup duszpasterskich. Kaplicę poświęcił biskup kaliski Edward Janiak.

Na pamiątkę wizyty w Krotoszynie kard. Henryk Gulbinowicz ofiarował ornat z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

Przed Mszą św. katechezy nt. Eucharystii wygłosili: w farze - ks. Bogumił Kempa, oficjał Sądu Duchownego w Kaliszu, a w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła – ks. Marcin Wiśniewski, diecezjalny egzorcysta.

Stacje Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego odbyły się już w: Wieruszowie, Jarocinie i Kępnie. Kolejna stacja będzie miała miejsce 7 maja w Ostrzeszowie. Główne uroczystości odbędą się w dniach 28 maja – 4 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu. Kongres zakończy się w Boże Ciało w Kaliszu.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła