TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Hilarii, Juliana, Lecha 13 Sierpnia 2022, 02:01
Dziś 18°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Studenci Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu u św. Józefa

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 09:17 05.11.2021

Dzisiejszy Kościół potrzebuje także autentycznych ojców duchownych, którzy będą reprezentowali Chrystusa, a w Chrystusie miłość Boga Ojca – mówił bp Paweł Socha, który 4 listopada przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego. Tym razem spotkanie połączono z XIV Pielgrzymką Akademicką Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Temat listopadowego spotkania brzmiał: „Udajcie się do Józefa i, co on wam powie, czyńcie”.

W homilii bp Paweł Socha przypomniał, że w pierwszy czwartek października nastąpiło zawierzenie Narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi poprzedzone rekolekcjami narodowymi.

Powołując się na Słowo Boże i dokumenty papieskie św. Jana Pawła II i Franciszka kaznodzieja wskazywał na istotę ojcostwa św. Józefa. – Motywem napisania listu „Sercem Ojca” przez papieża Franciszka jest tragiczny zanik postaci etosu ojca i konieczność jego odrodzenia. W mediach ideologia gender, ruchy feministyczne i anarchistyczne propagują cywilizację singli i tzw. ludzi wolnych w sensie liberalnym od wszelkich zobowiązań – ubolewał.

Przekonywał, że dzisiejszy Kościół potrzebuje także autentycznych ojców duchownych, którzy będą reprezentowali Chrystusa, a w Chrystusie miłość Boga Ojca.

Dodał, że św. Józef czerpał ideę ojcostwa z samego Boga. - Jan Paweł II podkreślał, że z tekstów Pisma Świętego wynika, że prawną podstawą ojcostwa Józefa było małżeństwo z Maryją – powiedział celebrans.

Akcentował również, że w małżeństwie Józefa i Maryi ujawnia się istota związku osób, która polega na nierozerwalnym zjednoczeniu dusz. - W Chrystusie małżeństwo odzyskało Boży zamiar, by w pełnej wolności mężczyzna i kobieta realizowali całkowity dar z siebie, przyjmując i wyrażając swoją miłość. W małżeństwie Marii i Józefa ujawnia się oczyszczenie i uświęcenie rodziny, która jest sanktuarium miłości i kolebką życia – mówił hierarcha.

Wskazując na cechy św. Józefa zaznaczył, że powinien nimi charakteryzować się każdy dobry ojciec. – Odpowiedzialność, ofiarność, czułość posłuszeństwo, twórcza odwaga i pracowitość, każdy z tych przymiotów może być przedmiotem ewangelicznej analizy i medytacji dla ojców i dla nas wszystkich, także ojców duchownych – stwierdził bp senior.

Zwracając się do studentów Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wyraził radość, że studia w tej uczelni przygotowują do jasnego i bezkompromisowego dawania świadectwa prawdzie, czyli Ewangelii Świętej i troski o dobro wspólne ojczyzny.

Po komunii św. o. Zdzisław Klafka, rektor AKSiM w Toruniu w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi społeczność akademicką, rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Damian Bryl dziękował biskupom, duchowieństwu i wiernym, a zwłaszcza studentom za wspólną modlitwę do św. Józefa w intencji rodzin i obrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. - Niech doświadczenie bliskości św. Józefa umocni nas w tych różnych często niełatwych zmaganiach – powiedział bp Bryl.

O. Tadeusz Rydzyk zachęcał młodych, aby swoim przykładem życia dawali świadectwo.

Podczas Mszy św. zaśpiewali przedstawiciele Chóru Akademickiego Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Wcześniej swoimi świadectwami podzielili się wykładowcy, absolwenci i studenci toruńskiej uczelni. Młode małżeństwa opowiadały o założeniu rodziny, a przede wszystkim o tym jak św. Józef działa w ich życiu. Z kolei młodzi studenci mówili o swoich marzeniach. Wszyscy zgodnie podkreślali, że każde życie jest święte i nie można go zabijać. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył bp Paweł Socha, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, o. Tadeusz Rydzyk, o. Zdzisław Klafka, kapłani, przedstawiciele społeczności akademickiej Akademii Społecznej i Medialnej w Toruniu, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium oraz przedstawiciele pielgrzymów z Polski.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej. 

Tekst: KAI
Zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz 

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła