TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anatola, Leszka, Tamary 03 Czerwca 2023, 04:25
Dziś 5°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

Studenci z Torunia na modlitwie u Świętego Józefa w Kaliszu

Chrześcijańska rodzina ma być budowana na dekalogu, Bożych przykazaniach, a także na kazaniu na Górze – mówił bp Mieczysław Cisło, który 6 listopada przewodniczył w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych. Tym razem spotkanie połączono z VII Pielgrzymką Akademicką Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Temat listopadowego spotkania brzmiał: „Wspólnota akademicka zatroskana o właściwy kształt małżeństwa i rodziny – na modlitwie u Świętego Józefa Kaliskiego”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: o. Dariusz Drążek, studenci WSKSiM w Toruniu i ks. Szymon Rybak.

Konferencję pt. „Rodzina miejscem budowania więzi osobowych” wygłosiła dr hab. Barbara Kiereś, adiunkt Katedry Pedagogiki Rodziny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Świadectwem ze swojego życia rodzinnego podzieliły się rodziny wielodzietne związane z WSKSiM w Toruniu. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina. 

Mszy św. przewodniczył bp Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, członek Zespołu ds. Kontaktów z Przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, o. Zdzisław Klafka, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów gołuchowskiego, ołobockiego, koźminkowskiego i pielgrzymi z całej Polski. 

W homilii celebrans wskazywał, że rodzina musi żyć wartościami chrześcijańskimi, którymi są: błogosławieństwa na Górze i przekazanie miłości przebaczającej.

Stwierdził, że kultura egoizmu przenika dzisiaj myśli i serca Polaków, co mocno odbija się na więzach małżeńskich i rodzinnych.

Przekonywał, że wartości chrześcijańskie mają prawo do obecności w życiu publicznym, edukacji, parlamencie, mediach.

Zwrócił się także do studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu powtarzając za św. Janem Pawłem II, że młodzi się wiosną Kościoła i nadzieją Chrystusa. - Wy drodzy młodzi niesiecie w swoich sercach młodzieńczych wielką nadzieję na udane życie, na zrealizowanie tych ideałów, które przywiodły Was do studiów w kościelnej uczelni, do tych ideałów, które wyrażają się w Waszym życiu wierności Chrystusowej nauce, Ewangelii, kształtowaniu w sobie człowieczeństwa w świetle prawdy o godności człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boga odkupionego przez Chrystusa za cenę Jego krzyżowej śmierci. Niesiecie nadzieję, że kto wybrał Chrystusa, poszedł za Jego Ewangelią, to życia się nie przegrywa. Wzrastajcie w blaskach mądrości Ewangelii, ale też bądźcie świadomi tych wszystkich zagrożeń, które niesie cywilizacja – mówił bp Cisło.

Zachęcał wiernych do modlitwy i wzrastania w wierze. - Potrzeba wzrastania w wierze, byśmy nie byli ignorantami religijnymi. Potrzeba wiedzy, bo dzisiaj w wielkim stopniu niewiara, ateizm, agresja przeciwko religii rodzi się z ignorancji, nieznajomości Kościoła, nieznajomości tajemnicy Boga i Ewangelii. Ludzie odrzucają fałszywy obraz Boga i fałszywy obraz Kościoła preparowany przez media, które nie zawsze są życzliwe religii i Kościołowi – powiedział hierarcha.

Pod koniec Mszy św. o. Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM w Toruniu w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi społeczność akademicką, rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak prosił o modlitwę w intencji zmarłych. Zwracając się do studentów zachęcał, aby w swoim życiu podążali drogą sprawdzoną, bezpieczną, by byli radością dla nauczycieli, a przede wszystkim rodziców, a także chlubą naszej ojczyzny. – Bądźcie odważnymi ludźmi, którzy są zdolni ponieść konsekwencje za mówienie prawdy, co nie jest dzisiaj takie łatwe – powiedział biskup kaliski.

O. Tadeusz Rydzyk prosił o modlitwę w intencji Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a także Radia Maryja i Telewizji Trwam.

Podczas Mszy św. bp Cisło na prośbę bp. Edwarda Janiaka poświęcił obraz bł. Anieli Salawy, której cześć jest rozsławiana w diecezji kaliskiej.

Uroczystość uświetnił Chór Akademicki WSKSiM w Toruniu pod dyrekcją Szymona Cieślara.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Nagrania audio: Radio Rodzina Kalisz
Nagrania video: Telewizja TRWAM

MODLITWA ZA RODZINY - LISTOPAD 2014 - Bp Mieczysław CISŁO - HOMILIA


MODLITWA ZA RODZINY - LISTOPAD 2014 - Konferencja: Rodzina miejscem budowania więzi osobowych – dr hab. Barbara Kiereś


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła