TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Amandy, Jana, Juliana 27 Maja 2024, 17:57
Dziś 24°C
Jutro 26°C
Szukaj w serwisie

Studenci z WSKSiM w Toruniu powierzyli się Świętemu Józefowi

VI  Pielgrzymka Akademicka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu do Świętego Józefa Kaliskiego

W każdy pierwszy czwartek miesiąca w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wierni z całej Polski modlą się w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Tym razem spotkanie połączono z VI Pielgrzymką Akademicką Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Temat spotkania brzmiał: „Wspólnota akademicka miejscem wzrastania w łasce u Boga i u ludzi – w Polskim Nazarecie życie studentów powierzamy opiece Świętej Rodziny”.

Modlitwę wstawienniczą w intencji społeczności akademickiej, rodzin i obrony życia nienarodzonych przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: o. Benedykt Cisoń i studenci. Konferencję na temat budowania wspólnoty akademickiej wygłosili: o. dr Zdzisław Klafka, rektor toruńskiej uczelni, dr Dorota Żuchowska, dziekan tej uczelni i studenci. Prelegenci mówili o pięknie wzrastania w wierze, odpowiedzialnym kształtowaniu wieku dojrzałego, o realizacji życiowego powołania i roli, jaką wykształceni chrześcijanie mogą odegrać w społeczeństwie. Za wzór do naśladowania stawiali św. Józefa. Rozmowę prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina.

Mszy św. przewodniczył abp Józef Kupny, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii i socjologii, członek Rady Stałej Episkopatu Polski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. społecznych, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchów Katolickich i Stowarzyszeń Katolickich. Wraz z metropolitą wrocławskim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk oraz wielu kapłanów.

W homilii hierarcha wskazał, że mottem pielgrzymki jest otoczenie troską życia. Zauważył, że w naszej ojczyźnie od zarania dziejów zakony żeńskie służyły życiu, opiekowały się chorymi, upośledzonymi, biednymi, prowadziły szpitale, zajmowały się sierotami i dziećmi porzuconymi. Dodał, że od dawna w klasztorach znajdowało się miejsce, w którym samotna kobieta mogła przy zachowaniu dyskrecji pozostawić swoje dziecko. - Ta troska o życie jest dzisiaj wpisana w posługę sióstr wszystkich zgromadzeń zakonnych. Z tego miejsca chcę wszystkim siostrom podziękować za to, że troszczą się o życie. Wdzięczni jesteśmy wszystkim kobietom, które w różnych miejscach pracy, w szpitalach, instytucjach wychowawczych, opiekuńczych i oświatowych starają się służyć życiu – mówił metropolita wrocławski.

Podkreślał, że dziecko nie jest własnością rodziców, ale darem Boga powierzonym ich odpowiedzialności.

Zachęcał kobiety, aby na wzór Maryi troszczyły się o wychowanie swoich dzieci. - Wierząca matka ma obowiązek troski o wychowanie religijne dziecka. Dziecku trzeba mówić o Bogu, uczyć modlitwy, zaprowadzić do kościoła. Chcę Was prosić, byście starały się być na wzór Maryi. Nie jesteście pozbawione pomocy. Macie Matkę Niebieską, abyście miały do kogo przychodzić z Waszymi bólami, cierpieniami, troskami, zmartwieniami, bo Ona zawsze pomaga – powiedział celebrans.

Mężczyzn prosił, aby za przykładem św. Józefa dbali o swoje rodziny. Dodał, że mówienie o Bogu i wartościach to także obowiązek ojca.

Wskazał, że Maryja jest najwspanialszym wzorem matki, a Józef najwspanialszym wzorem dla ojców i mężów w służbie życiu. – Maryja i Józef chcą Was prowadzić, byście poprzez trudy, cierpienia i zawody, jakie idą w parze z wychowaniem dziecka nie utracili nadziei, nie zrezygnowali z troski o wzrost wzajemnej miłości. Jezusowi, Maryi i św. Józefowi polećmy wszystkie rodziny. Niech staną się wspólnotą służącą życiu i szkołą bogatszego człowieczeństwa – podkreślił abp Kupny.  

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi społeczność akademicką, rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak ubolewał, że do przedszkoli z ministerstwa przesyłają wskazówki, żeby nie mówić dzieciom, że są chłopcami czy dziewczynkami, że w późniejszym czasie zdecydują o swojej płci. Prosił rodziców, aby po chrześcijańsku wychowywali swoje dzieci. Wskazywał, że jest wiele rodzin, które mogą być przykładem dla innych, ale niestety nie są oni pokazywani w mediach.

O. Tadeusz Rydzyk podzielił się informacją, że w środę wraz z rektorem uczelni przebywał w Rzymie, gdzie przy grobie bł. Jana Pawła II polecał u początku roku akademickiego wszystkich studentów i wykładowców.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Nagrania audio: Radio Rodzina Kalisz
Nagrania video: Telewizja Trwam

Modlitwa za rodziny i w intencji życia człowieka - PAŹDZIERNIK 2013 - Abp Józef KUPNY - HOMILIA


Modlitwa za rodziny i w intencji życia człowieka - PAŹDZIERNIK 2013 - KONFERENCJA: Wspólnota akademicka miejscem wzrastania w mądrości i w łasce u Boga i u ludzi


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła