TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Kingi, Krystyna, Michaliny 24 Lipca 2024, 04:20
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Styczniowa modlitwa za rodziny i małżeństwa u św. Józefa w Kaliszu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 08:14 05.01.2024

Ilekroć będziemy zastanawiać się, w jaki sposób w naszej rodzinie może zamieszkać Pan Bóg, co zrobić jeszcze, żeby Pan był tam obecny to spójrzmy na św. Józefa i tak jak on dajmy się pociągnąć Chrystusowi – mówił bp Piotr Przyborek, który 4 stycznia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat styczniowego spotkania brzmiał: „Rodzina jest swoistym sanktuarium, w którym mieszka Bóg”.

W homilii bp Piotr Przyborek wskazywał na podobieństwo św. Jana Chrzciciela i św. Józefa. Podkreślał, że jedną z ich cech była sprawiedliwość. - Być człowiekiem sprawiedliwym to znaczy tym, który w Bogu pokłada swoją nadzieję, który zachowuje przykazania – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że zarówno św. Jana Chrzciciela jak i św. Józefa cechowała pokora. - Józef tak samo jak Jan Chrzciciel jest bardzo pokorny, a jednocześnie wierny i oddany Panu Bogu, potrafi rezygnować ze swoich pomysłów, aby wypełnić Bożą wolę – stwierdził kaznodzieja.

Akcentował, że oboje są ludźmi pokornymi względem Pana Boga, ale z drugiej strony są bardzo świadomi swojego posłannictwa i powołania. - Pokora to poddanie się woli Bożej. To wołanie: „Panie Boże zrób ze mną co chcesz, ale jednocześnie daj mi siłę do tego, żebym tak jak św. Józef i Jan Chrzciciel walczył o swoje powołanie, o swoją rodzinę, o życie, o to wszystko, co Pan Bóg mi daje” – mówił biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

Wskazał, że Jan Chrzciciel i św. Józef to ludzie, którzy biorą odpowiedzialność za drugiego człowieka. – Myślę, że to jest kolejna piękna rzecz, która dzisiaj bardzo nam jest potrzebna wtedy, kiedy się modlimy, wtedy, kiedy dajemy przykład naszego życia, wtedy, kiedy umacniamy naszych najbliższych – zaznaczył bp Przyborek.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Piotr Przyborek w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski życzył wiernym w Nowym Roku pokoju i nadziei płynących z tajemnicy Bożego Narodzenia. – Odkrycie prawdy, że dobry Bóg jest blisko napełnia nasze serca pokojem, nadzieją i radością. Niech ten pokój i nadzieja towarzyszą nam w całym roku – powiedział bp Damian Bryl. 

Wcześniej w konferencji nt. „W trosce o dobro małżeństwa i rodziny” o tym jak dążyć do świętości w życiu rodzinnym mówił ks. dr Janusz Stańczuk, kapłan archidiecezji warszawskiej, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie, współpracownik miesięcznika „Anioł Stróż”, autor m.in. książek dla dzieci, wcześniej przez ponad 20 lat katecheta i rekolekcjonista. Rozmowę z gościem prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.  

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Piotr Przyborek. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów sycowskiego, wieruszowskiego i wołczyńskiego oraz pielgrzymi z Polski.  

Podczas Mszy św. śpiewała schola dziecięca „Józefowe Nutki” działająca przy Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła