TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Gerwazego, Protazego, Sylwii 19 Czerwca 2024, 08:43
Dziś 22°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

Majowa modlitwa za rodziny i w intencji życia u Świętego Józefa

Miłość małżeńska rodziców jest największym darem i szkołą miłości dla ich dzieci – mówił bp Tadeusz Pikus, który 4 maja przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat majowego spotkania brzmiał: „O wierność rodzin wezwaniu fatimskiemu – w 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, który wskazywał na Świętą Rodzinę jako wzór do naśladowania dla każdej polskiej rodziny. - My dziś gromadzimy się w „Polskim Nazarecie” u stóp Świętej Rodziny będącej ikoną każdej chrześcijańskiej rodziny, aby czerpać wzór i siłę dla naszych rodzin, aby wsłuchiwać się w przesłanie Matki Bożej przekazanie podczas Jej objawień w Fatimie sto lat temu. Jak echo słyszymy słowa Maryi z objawień Fatimskich „Odmawiajcie Różaniec” – powiedział kustosz kaliskiej bazyliki. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Michał Świgoniak.

Konferencję pt. „Różaniec rodziców za dzieci – konkretna odpowiedź na fatimskie wezwanie Matki Bożej: odmawiajcie codziennie różaniec” wygłosili Ewa i Ireneusz Rogalowie, którzy są małżeństwem od 30 lat i rodzicami dwójki dzieci. Małżonkowie zapoczątkowali we wspólnocie Marana Tha w Gdańsku inicjatywę „Różaniec rodziców za dzieci”. Prelegenci zachęcali do włączania się w grupy odmawiające różaniec za swoje dzieci. Dotąd w Polsce istnieje ok. 3,5 tys. takich grup. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek. 

Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Pikus, biskup drohiczyński, w ramach Konferencji Episkopatu Polski asystent kościelny Krajowej Rady Katolików Świeckich. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów błaszkowskiego, czermińskiego i dobrzyckiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

W homilii celebrans wskazywał, że miłość małżeńska rodziców jest największym darem i szkołą miłości dla ich dzieci. – Często nie zdajemy sobie sprawy, że dla dziecka potrzebna jest najpierw miłość małżeńska jego rodziców. Doświadczenie tej miłości jest dla niego odpowiedzią na pytanie, dlaczego i po co pojawił się na tym świecie. Nie zastąpi tej miłości nawet największa miłość macierzyńska czy ojcowska ze strony każdego z rodziców. Tym bardziej, że miłość małżeńska nie tylko nie odbiera mocy miłości rodzicielskiej, ale ją wzmacnia – stwierdził bp Pikus.

Ubolewał, że ludzie korzystając z wolności w sposób samowolny  odrzucają zamysł Boży w odniesieniu do małżeństwa i rodziny. – Znane są eksperymenty budowania związków i wspólnot w rodzaju wynaturzonych atrap małżeńsko-rodzinnych. Powinniśmy mieć na uwadze fakt, że lekceważenie zamysłu Boga – w świetle Pisma Świętego – nie tylko pozbawia nas szczęśliwości, ale już na ziemi wprowadza w nas namiastkę piekła, którego realna potworność została ukazana już przed stu laty przez Maryję w objawieniach fatimskich – podkreślił hierarcha.

Przekonywał, że człowiek potrzebuje Bożego Miłosierdzia. – Prawdziwa miłość miłosierna jest niezniszczalna i dyskretna. Miłosierdzie Boże nie jest jednak pobłażaniem, ale środkiem naprawczym, który z jednej strony pomaga nam, a z drugiej stawia wymagania. Jest ono dla nas niczym koło ratunkowe. Dzięki miłosierdziu możemy osiągnąć stan pokoju i harmonii życia z Bogiem i drugim człowiekiem w duchu sprawiedliwości i prawdy – mówił biskup drohiczyński.

Przed zakończeniem Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski przypomniał, że 3 maja obchodzono Święto Polonii i Polaków za granicą. – Chcemy dziękować za to piękne świadectwo, że nie wstydzą się być Polakami poza granicami, że znają pieśni religijne i piosenki ludowe, pielęgnują stroje ludowe i te tradycje przekazują swoim dzieciom – powiedział bp Janiak.

O. Tadeusz Rydzyk prosił wiernych, aby zachęcali swoich znajomych do oglądania Telewizji Trwam i słuchania Radia Maryja. Podkreślał, że media katolickie spełniają ogromną misję ewangelizacyjną.
Uroczystość była okazją do złożenia życzeń imieninowych pierwszemu biskupowi kaliskiemu Stanisławowi Napierale i o. Tadeuszowi Rydzykowi obchodzącemu urodziny.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Modlitwa za Rodziny - maj 2017


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła