TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Hilarego, Franciszki, Ksawery 03 Grudnia 2023, 06:23
Dziś -3°C
Jutro -3°C
Szukaj w serwisie

Styczniowa modlitwa za rodziny i w intencji życia u św. Józefa

Bogate w różnoraką treść było styczniowe spotkanie modlitewne za rodziny i w intencji obrony życia u Świętego Józefa w Kaliszu.

Temat styczniowego spotkania brzmiał: Można i trzeba dopomóc małżonkom, którzy cierpią z powodu niepłodności. Kościół wspomaga medyczne działania w ramach naprotechnologii – o życiu i rodzinie spod Betlejemskiego Żłóbka. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia przed obrazem św. Józefa Kaliskiego poprowadził ks. Łukasz Przybyła.

Konferencję nt. naprotechnologii w służbie zdrowia kobiety i rodziny wygłosiła Agnieszka Pietrusińska, jedna z pierwszych w Polsce instruktorek naprotechnologii. Szkolenie w tej dziedzinie odbyła w Nowym Jorku. Prelegentka opowiedziała o swoich przeżyciach, kiedy wraz z mężem Michałem chcieli mieć drugie dziecko, od lekarzy usłyszeli, że mogą liczyć tylko na in vitro. Małżonkowie nie pogodzili się z tą diagnozą, a ich uporczywe poszukiwania naprowadziły ich na metodę naprotechnologii, którą dziś z oddaniem promują.

Mszy św. przewodniczył abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, członek Komisji Duszpasterstwa, członek Rady ds. Rodziny, konsultor Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Wraz z biskupem warszawsko-praskim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskupi seniorzy Stanisław Napierała i Teofil Wilski oraz kapłani.

W homilii celebrans wskazał, że Święta Rodzina jest przykładem życia rodzinnego i przekazuje nam mądrość życiową, którą człowiek łatwo potrafi zgubić. – Święta Rodzina to nie była rodzina pozorna, to nie była rodzina zastępcza, to była najprawdziwsza rodzina, która skupia w sobie to, co jest najistotniejsze w życiu małżeńskim i rodzinnym – powiedział abp Hoser.

Stwierdził, że małżeństwo Maryi i Józefa było konieczne dla zbawienia człowieka. - Z małżeństwa Adama i Ewy rozlało się zło po całym świecie w postaci grzechu pierworodnego i stąd zaistniało nowe małżeństwo, nowa rodzina, z której świętość rozlewa się na całą ziemię – zaznaczył.

Podkreślał, że w Bożej ekonomii zbawienia ważniejsze jest rodzicielstwo duchowe. – Musimy sobie uświadomić, jak ważną rolę odgrywa rodzina w rodzicielstwie duchowym bez którego nie ma zdrowego społeczeństwa, zdrowej cywilizacji, zdrowej kultury. Duchowe rodzicielstwo jest najwyższym stopniem dojrzałości ludzkiej. Ludzie niedojrzali nie potrafią pełnić funkcji matki i ojca – mówił hierarcha.

Dodał, że związek sakramentalny jest absolutnie konieczny, by rodzicielstwo duchowe mogło się zrealizować. Stwierdził też, że najważniejszym czynnikiem wychowawczym w rodzinie jest jakość życia małżeńskiego.

Ubolewał, że ciągle wzrasta liczba sił przeciwnych, które chcą rodzinę usunąć z centrum życia człowieka przez proponowanie im form zastępczych.

Podkreślał, że dar płodności jest darem Bożym i należy to szanować. - Ludzka płodność został dana przez Boga jako odpowiedzialność za życie. Gdy płodność zaczyna się niszczyć, nie szanuje się życia dziecka. Musimy otwierać się nie tylko na własną płodność, ale mieć szerokie serce na potrzeby osieroconych, innych dzieci – mówił abp Hoser.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

Po Mszy św. zespół Servi Domini Cantores – Śpiewający Słudzy Pana dał koncert kolęd i najpiękniejszych arii sakralnych. Jest to zespół księży solistów, absolwentów, dziś także wykładowców wydziałów wokalno-aktorskich polskich Akademii Muzycznych. Wystąpili: ks. Zdzisław Madej – tenor (Wrocław), ks. Paweł Sobierajski – tenor (Katowice-Będzin), o. Rafał Kobyliński SJ – baryton (Poznań). Akompaniament: prof. Grzegorz Biegas, prorektor Akademii Muzycznej w Katowicach.

 

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Modlitwa za rodziny i w intencji obrony życia - STYCZEŃ 2013 - CAŁOŚĆ


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła