TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anatola, Leszka, Tamary 03 Czerwca 2023, 04:32
Dziś 5°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

Styczniowa modlitwa za rodziny i w intencji obrony życia

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 10:03 07.01.2022

Jeżeli przeżywacie jakąkolwiek trudność, ból, rozterkę, problemy idźcie do Józefa. On wszystkiemu zaradzi – mówił bp Piotr Skucha, który 6 stycznia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat styczniowego spotkania brzmiał: „Przybyliśmy oddać Mu pokłon – Boże Narodzenie przypomina nam, że rodzina jest swoistym sanktuarium, w którym zamieszał Bóg”.

W homilii bp Piotr Skucha analizując fakty z życia św. Józefa związane ze zwiastowaniem Maryi, narodzeniem Jezusa, wizytą pasterzy w grocie, przybyciem mędrców ze Wschodu, ofiarowaniem w świątyni i ucieczką do Egiptu wskazywał, że dzięki temu kształtowała się wiara Józefa.

– Epifania o Jezusie Chrystusie jako Synu Bożym docierała do Józefa bardzo powoli. Łaska wiary to długi proces. I właśnie św. Józef rozpoczął ten proces. Poprzez bycie razem z Jezusem, przez różne wydarzenia, znaki i słowa św. Józef stawał się mocarzem wiary, tak jak Abraham. I takiej postawy chcielibyśmy dzisiaj uczyć się od św. Józefa – powiedział celebrans.

Akcentował, że św. Józef był posłuszny Bożemu słowu i dlatego stał się Jego współpracownikiem w dziele zbawienia. - Święty Józef patrzył i słuchał. Chociaż nie powiedział żadnego słowa to jego wiara rosła, bo wiara to odwaga i siła do dobrego życia – stwierdził kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby zawierzyli św. Józefowi i u niego szukali wsparcia w trudnych chwilach. – W Nazarecie w kościele św. Józefa znajdują się dwie figury. Jedna przedstawia Jezusa, a druga Józefa. Obaj pracują w stolarni. Jezus wskazuje palcem na postać swego ojca Józefa i mówi dzisiaj do nas: „Jeżeli przeżywacie jakąkolwiek trudność, ból, rozterkę, problemy idźcie do Józefa. On wszystkiemu zaradzi, on wszystko wam dostarczy”. I dlatego dzisiaj przychodzimy właśnie tutaj, do Kalisza, do Józefa – przekonywał bp senior.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Piotr Skucha w obecności bpa Łukasza Buzuna zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W przemówieniu bp Łukasz Buzun podkreślał, że uroczystość Objawienia Pańskiego to także dzień poświęcony misjom. – Dzisiaj myślimy o misjach w Azji, Afryce i innych miejscach, ale nasze rodziny także są terenami misyjnymi, gdzie trzeba nieść Dobrą Nowinę – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, który przypomniał, że w marcu diecezja kaliska będzie świętować 30. rocznicę powstania.

Wcześniej w ramach konferencji ks. Daniel Zarębski, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnymlesie, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, autor rekolekcji adwentowych pt. „Pokój w domu” i małżonkowie Domowego Kościoła – para diecezjalna Katarzyna i Piotr Kaniowie oraz Urszula i Piotr Dziamarscy podkreślali, że małżeństwo i rodzina powinny być drogą do świętości. Wskazywali na ich uczestnictwo w życiu i misji Kościoła. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy senior diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, duchowieństwo oraz przedstawiciele pielgrzymów z Polski.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła