TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny 26 Maja 2024, 02:38
Dziś 13°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Styczniowa Modlitwa za rodziny u Świętego Józefa

Cechą rodziny jest otwarcie na dar życia. Tej otwartości na dar życia brakuje tak bardzo dzisiaj także katolickiej rodzinie. Pod pięknymi hasłami bardzo przekonująco brzmiącymi jak racjonalne planowanie rodziny ukrywa się coś co wyklucza wolę Boga samego – mówił abp Józef Górzyński, który 7 stycznia przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat styczniowego spotkania brzmiał: „Jego moc jest w słabości. O bezbronnym dziecięciu rodzącym się w rodzinie, by ocalić świat”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Szymon Rybak.

Świadectwo „Bóg wysłuchał mojego wołania, uratował mnie” wygłosił Dariusz Malejonek, kompozytor, wokalista i gitarzysta, znany z zespołów: Izrael,
Moskwa, Houk, 2Tm2,3 oraz Arka Noego, założyciel i lider Maleo Reggae Rockers. Ma żonę i dwoje dzieci. Muzyk podzielił się refleksją ze swojego życia, a także zagrał na gitarze i zaśpiewał. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek. 

Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński, koadiutor archidiecezji warmińskiej, w ramach Konferencji Episkopatu Polski przewodniczący Zespołu Programowego ds. Telewizyjnych Transmisji Mszy św., członek Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przewodniczący Podkomisji ds. Służby Liturgicznej, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ministrantów,
Delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów gołuchowskiego, ołobockiego i koźminkowskiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

W homilii celebrans wskazywał na Świętą Rodzinę, która wyróżniała się słuchaniem i wypełnianiem woli Bożej. - Każda rodzina ma swoje powołanie, które ma być odczytane tak jak odczytała to Święta Rodzina. Maryję i św. Józefa wyróżnia postawa relacji z Bogiem. Są dla nas wzorem i przykładem do naśladowania. Wyróżniają się słuchaniem woli Bożej, tak trudnej dla nich do przyjęcia. W dzisiejszym świecie także ważna jest postawa zdolności słuchania Boga, otwartości na Boga kierującego do człowieka swoją wolę, która ma być podjęta z taką wiarą jak Maryja i św. Józef to uczynili i z taką gorliwością wypełniana – powiedział abp Górzyński.

Podkreślał, że cechą rodziny jest otwartość na dary Boże, a szczególnie na dar życia. - Modlimy się dzisiaj o ratowanie życia. Tej otwartości na dar życia brakuje tak bardzo dzisiaj także katolickiej rodzinie. Pod pięknymi hasłami bardzo przekonująco brzmiącymi jak racjonalne planowanie rodziny ukrywa się coś co wyklucza wolę Boga samego. Kryzys demograficzny, który przeżywamy w dużej mierze jest niezdolnością otwarcia się na życie, jest brakiem tej gotowości, która cechowała Matkę Najświętszą i św. Józefa – stwierdził hierarcha.

Zachęcał małżonków do naśladowania Świętej Rodziny, której cechą było otwarcie na życie i podjęcie współpracy z Bogiem. - W naszym życiu narodowym, społecznym i w naszych rodzinach otwarcie na Boże błogosławieństwo, otwarcie na życie staje się jedną z najbardziej pilnych konieczności. Musimy tworzyć przyjazną atmosferę wokół darów nieba, darów życia. Rodziny muszą podjąć współpracę z Dawcą życia po to, aby ten dar nie tylko zagościł w naszych rodzinach, ale wzrastał otoczony środowiskiem miłości, które tylko rodzina potrafi stworzyć – przekonywał kaznodzieja.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W imieniu łączącego się duchowo biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka przemówił biskup pomocniczy Łukasz Buzun, który dziękował wiernym za modlitwę w intencji rodziny. Złożył życzenia bp. Teofilowi Wilskiemu, który 6 stycznia obchodził imieniny. 

O. Tadeusz Rydzyk zachęcał wiernych do korzystania z mediów katolickich.

Uroczystość uświetnił chór dziecięco-młodzieżowy z Sanktuarium św. Józef, który śpiewał kolędy.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Teskt za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia i nagrania audio: Radio Rodzina Kalisz
Nagranie video: Telewizja TRWAM

Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu - Darek Malejonek - ŚWIADECTWO - 7 stycznia 2016


Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu - TRANSMISJA - 7 stycznia 2016


Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu - abp Józef GÓRZYŃSKI - HOMILIA - 7 stycznia 2016


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła