TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Agnieszki, Kariny, Lesława 29 Stycznia 2022, 01:39
Dziś -1°C
Jutro 1°C
Szukaj w serwisie

Suma odpustowa w Sanktuarium Maryjnym w Tursku pod przewodnictwem biskupa Łukasza Buzuna

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 16:56 31.05.2020

Potrzebna nam jest otwartość na działanie Ducha Świętego na wzór Maryi - mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył sumie odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Tursku, gdzie od 256 lat czczony jest wizerunek Maryi.

Przybyłych pielgrzymów i czcicieli Matki Bożej Turskiej powitał ks. dr Piotr Górski, kustosz sanktuarium.

W homilii celebrans wskazał, że w codziennym życiu potrzebujemy obecności Ducha Świętego, który nas prowadzi i uzdalnia do konkretnych działań. Kaznodzieja wskazywał także na Maryję, która jest dla nas wzorem w otwieraniu się na posłannictwo Ducha Świętego.

Sumę odpustową zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Uroczystości uświetniła Kapela Ludowa z Turska.

Uroczystości odpustowe w Tursku trwają trzy dni. Zakończą się 2 czerwca Mszą św. o godz. 12.00 w intencji Bractwa św. Andrzeja i Róż Różańcowych. Przez trzy dni modlą się tutaj pielgrzymi z okolicznych parafii, pątnicy Pieszej Pielgrzymki z Pleszewa, rodziny z dziećmi, dzieci pierwszokomunijne, chorzy, kierowcy. Odprawiana jest także Msza św. za zmarych.

Zachowana kronika z 1777 r. opisuje dokładnie wydarzenia sprzed 256 laty. Mieszkaniec Lenartowic, karczmarz Jan Biadała, kupił drzeworyt przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem. Przez 3 lata obrazek wisiał u niego na ścianie, a gdy zwilgotniał, Biadała położył go na wiązce grochu do wysuszenia. Ok. godz. 15.00 obraz - mimo iż brak było wiatru - uniósł się w górę i poszybował ok. 7 km, opadając na piaszczystym miejscu w Tursku. Działo się to na oczach wielu ludzi dnia 9 czerwca 1764 r., w wigilię Zielonych Świątek. Wydarzenie to szybko zyskało rozgłos i spowodowało przybywanie licznych pielgrzymek do obrazu, który już w 1765 r. uznano za cudowny.

Obecny murowany kościół w Tursku został wzniesiony dla potrzeb silnie rozwijającego się kultu Matki Boskiej Turskiej. Jego budowę rozpoczęto w lipcu 1777 r. przy wydatnej pomocy kasztelanki kaliskiej, dziedziczki dóbr gołuchowskich Anny Chłebowskiej. Do przygotowanej, ale w pełni nie ukończo­nej świątyni niezwykle uroczyście wniesiono cudowny obraz w dniu 28 września 1786 r.

Ukoronowaniem dziejów obrazu był dzień 1 września 1968 r. Pod przewodnictwem kard. Stefana Wyszyńskiego odbyła się uroczystość jego koronacji, która zgromadziła ok. 30 tys. pielgrzymów, 250 kapłanów i 16 biskupów.

Od 2019 r. kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Tursku jest ks. dr Piotr Górski.

Tekst i zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła