TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 17 Czerwca 2024, 00:43
Dziś 18°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Święcenia Diakonatu w Konkatedrze Ostrowskiej

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 28.06.2014

Bez Chrystusa nie zbudujecie Kościoła, nie nawrócicie grzeszników, nie pojednacie skłóconych i nie zbawicie siebie - mówił bp Edward Janiak podczas święceń diakonatu w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim. Święcenia przyjęło 10 alumnów z Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

W homilii biskup kaliski uświadamiał diakonom, co znaczy pozostać sługą. - Dziś przez słowo jestem wyrażacie chęć swojej służby Chrystusowi i Jego Kościołowi, a nie chęć sprawowania zawodu, profesji. Kto staje się sługą Słowa i niesie Ewangelię staje w opozycji świata. Sługa Słowa przyjmuje Słowo, niesie drugiemu Słowo, przekazuje Słowo, w które uwierzył i troszczy się o Słowo – zaznaczył celebrans.

Podkreślił, że sługa Słowa podporządkowuje świat temu, któremu służy, czyli samemu Jezusowi Chrystusowi, a on sam pozostaje na uboczu. - Wszyscy, którzy będą przeciwni Chrystusowi będą przeciwnikami sług. Kto będzie chciał niszczyć dzieło Chrystusa, najpierw będzie niszczył Jego sługi, ośmieszał ich, zwodził, oczerniał, upokarzał. W taki świat pójdziecie – mówił bp Janiak.

Stwierdził, że dzisiejszy świat nie znosi Chrystusowego porządku i Chrystusowej nauki. - Dzisiaj całe systemy w zasięgu światowym walczą z Chrystusem i Kościołem, dysponują arsenałem środków masowego przekazu, które potrafią wpływać na myślenia człowieka, a nawet przenikać serce i duszę człowieka. I przeciwko nim staje sługa Pana ze Słowem Objawionym. Czy zdajecie sobie sprawę, że prawdziwy sługa ma moc zwycięstwa i nie jest sam, gdyż za nim nieustannie wstawia się Jezus – podkreślał hierarcha.

Zachęcał diakonów, aby byli sługami prawdy. - Żyjemy w cywilizacji zafałszowanej, w której często świadomie lub nieświadomie operuje się kłamstwem. Politycy na wielkich zjazdach, w mityngach używają słów dyplomatycznych, nie chcą nikogo urazić, nikomu się narazić, ale przez taką postawę najczęściej nic nie osiągają. W kuluarach stają się wulgarni, potępiają słabych i bezbronnych, a wychwalają potężnych i bogatych. To nie jest duch apostoła, który prawdę nazywa po imieniu. Wy bądźcie sługami Jezusa, bądźcie sługami prawdy i ludzi – powiedział ordynariusz kaliski.

Wskazał, że święcenia diakonatu to zaślubiny z Kościołem Kaliskim. - Musicie zaślubić go miłością czystą, niepodzielnym sercem, czego wymownym znakiem jest celibat. Ten dar jest Wam dany dla dobra ludu Bożego. Będą tacy, którzy będą podważać Waszą motywację, którzy będą dziwić się Waszej decyzji, którzy nigdy nie zrozumieją Was do końca. Nie dajcie się zwieść łatwym receptom na życie – przestrzegał bp Janiak.

Przekonywał diakonów, że tylko z Chrystusem dobrze wypełnią swoje zadanie. - Aby wytrwać w swych świętych postanowieniach trzeba praktykować osobistą ascezę, modlić się, musi być obecny w Waszym życiu duch pokuty, aby znalazło się miejsce na radość, zapał, żar apostolski. Bez Chrystusa nie zbudujecie Kościoła, nie nawrócicie grzeszników, nie pojednacie skłóconych i nie zbawicie siebie. Niech święta posługa przy ołtarzu Pańskim umacnia Was w wierze, wierności Chrystusa. Niech święte posługi przybliżają Was do kapłaństwa, ku któremu zmierzacie. Niech nie słabnie Wasz entuzjazm i zapał – mówił biskup kaliski.

Za wzór do naśladowania stawiał św. apostołów Piotra i Pawła oraz św. Józefa. - Mamy być tacy, jak apostołowie Piotr i Paweł, bo tacy ludzie są potrzebni w dzisiejszych czasach. Potrzebni są ludzie żyjący według prawdy, choćby ta prawda była niezmiernie trudna i niewygodna. Niech Waszym wzorem życia oddanego Bogu bez reszty będzie św. Józef, patron diecezji kaliskiej – powiedział bp Janiak.

Podczas Eucharystii nastąpił też obrzęd konsekracji dziewicy, która złożyła w obecności biskupa przyrzeczenie.

W uroczystości uczestniczyli, m.in. ks. kan. Jan Grzeszczak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, moderatorzy, wykładowcy, klerycy, krewni diakonów. Uroczystość uświetniła schola seminaryjna.

Nowo wyświęceni diakoni to: Marek Bobek z parafii pw. Wszystkich Świętych w Kretkowie, Łukasz Chudziński z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie, Marcin Humeniuk z parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze, Przemysław Kaczkowski z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kaliszu, Mateusz Klaczyński z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim, Paweł Nowacki z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim, Łukasz Poczekaj z parafii pw. św. Jana Pawła II w Kaliszu, Jakub Rachwalski z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie, Krzysztof Tomalkiewicz z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Ostrowie Wielkopolskim, Michał Tomaszewski z parafii pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Wieruszowie.

 

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła