Święto NMP Królowej Polski – Msza św. w intencji Ojczyzny w kaliskiej katedrze
Prosimy Cię dzisiaj Maryjo – nasza Najlepsza Matko – aby to ziarno nadziei, padające na glebę naszego życia, mogło wzrastać, żeby przepełniało nasze serca i żeby też zobowiązywało nas do jeszcze większego wysiłku w budowaniu wspólnoty narodowej. Uczymy się od Ciebie Maryjo żyć – z jednej strony w nadziei na dobra przyszłe, z drugiej, ta nadzieja uwrażliwia nas na czas, w którym żyjemy, na chwilę obecną,..
- Tymi słowami, w katedrze, Matce Kościołów kaliskich, modlił się 3 maja przewodniczący Eucharystii bp pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.
Przybyłych na dzisiejszą – maryjną i patriotyczną – uroczystość w katedrze kaliskiej, przywitał proboszcz parafii ks. prał. Adam Modliński:
Oprócz duchowieństwa i osób konsekrowanych, w kaliskiej świątyni modlili się przedstawiciele władz państwa, miasta, samorządowców, służb mundurowych, pedagogów i młodzieży.
W homilii biskup przypomniał genezę tego święta:
W dalszych słowach homilii bp Łukasz nawiązał do przekonania wielu Polaków, że odrodzenie niepodległej Polski czerpało siłę ze Zmartwychwstania:
W dalszej części kazania biskup wskazywał, gdzie szukać nadziei i siły, by nasz los się nie powtórzył:
Kończąc homilię duszpasterz zacytował fragment z dzisiejszej, kapłańskiej modlitwy w godzinie czytań:
Uroczystość zakończyło odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę”, a wyjściu wiernych towarzyszył piękny polonez Michała Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”.
Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918. Upamiętnia ono śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej. …
… Biskupi polscy zaproponowali papieżowi ustanowienie święta Maryi Królowej Polski 3 maja, tak aby podkreślić związek tego święta z pierwszą polską konstytucją uchwaloną 3 maja 1791 przez Sejm Czteroletni. Konstytucja wypełniła w swoich założeniach część ślubowań Jana Kazimierza – król zobowiązywał się uroczyście wziąć pod opiekę lud polski i zaprowadzić sprawiedliwość.
Tekst, audio i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz