TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Erazma, Marianny, Marzeny 03 Czerwca 2023, 02:57
Dziś 8°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

Święto Patronalne Akcji Katolickiej w Kaliskiej Katedrze

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 16:14 22.11.2020

Chrystus zaprasza nas do tego, abyśmy byli współpracownikami w dziele uzdrowienia świata, w którym żyjemy – mówił bp Łukasz Buzun, który w uroczystość Chrystusa Króla przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele Akcji Katolickiej z diecezji kaliskiej.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej podkreślał, że katolik powinien być współpracownikiem Boga w ulepszaniu świata, w którym żyje. – Musimy dążyć do przemiany tego świata na lepsze, do budowania dobra, sprawiedliwości. Jak łatwo przywiązać się do dóbr ziemskich, zamknąć kielich swego człowieczeństwa. Jak łatwo przykuć się łańcuchem do tego wszystkiego, co człowiek posiada, a przecież wiemy, że na ziemi raju nie zbudujemy, że jesteśmy tutaj pielgrzymami – powiedział celebrans.

Podkreślił, że człowiek jest obecny na ziemi nie tylko po to, aby zajmować się sprawami doczesnymi, ale żeby patrzeć w górę. - My żyjemy w tym świecie, który jest szatą Boga, jest uświęcony przez Boga. A z drugiej strony to co jest święte człowiek niszczy. Nawet jest tak, że ludzie dobrzy w tym świecie są bardzo zmartwieni i boli ich nieprawość ludzi złych – stwierdził kaznodzieja.

Wskazał, że dzisiejsza Ewangelia mówi o odpowiedzialności i zaniedbaniach względem drugiego człowieka. – Współczesny świat uzdrawia odpowiedzialność, troska o drugiego człowieka, dobro, sprawiedliwość, modlitwa. Kiedy widzimy dobrych ludzi obok siebie, kiedy widzimy pomocną dłoń, ludzi uśmiechniętych to sami jesteśmy zdrowsi – mówił hierarcha.

Przekonywał, że w centrum życia człowieka zawsze powinien być Chrystus. - Bez Chrystusa nie ma rozwoju, nie ma poczucia grzechu, nie ma łaski, która pozwala mieć szersze horyzonty i głębsze motywacje – zaznaczył bp Buzun.

Wraz z bp. Łukaszem Buzunem modlili się: ks. prał. Adam Modliński, proboszcz kaliskiej katedry, ks. prał. Sławomir Kęszka, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, alumni kaliskiego seminarium, przedstawiciele Akcji Katolickiej z diecezji kaliskiej oraz parafianie.

Akcja Katolicka w diecezji kaliskiej została powołana do istnienia przez pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę w 1995 r. W diecezji istnieje ok. 80 oddziałów parafialnych, do których należy ponad 800 członków. Do najważniejszych działań należą: coroczne spotkania modlitewne członków i ich rodzin - w maju na Pólku pod Bralinem, a w październiku w Tursku, pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę, konkurs recytatorski poezji religijnej dla dzieci i młodzieży, a przede wszystkim działania charytatywne. W marcu 2017 r. w Kaliszu odbyły się rekolekcje dla przedstawicieli Akcji Katolickiej z 12 diecezji w Polsce. Prezesem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej jest Robert Lis, a asystentem diecezjalnym Akcji Katolickiej - ks. dr Sławomir Kęszka.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła