TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Damiana, Romana, Romany 23 Lutego 2024, 11:52
Dziś 11°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Trwa 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé we Wrocławiu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 20:52 30.12.2019

Trwa 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé we Wrocławiu. Różnorodność nie przeszkadza żyć w komunii, przeciwnie pozwala nam bezpośrednio zetknąć się z wolą Boga – mówił brat Alois, przeor wspólnoty Taizé w rozważaniach adresowanych do kilkunastu tysięcy uczestników na rozpoczęcie odbywającego się we Wrocławiu 42. Europejskiego Spotkania Młodych (ESM).

Ponad 20 tysięcy młodzieży z 70 krajów wybrało koniec roku, by w ciszy i skupieniu modlić się o pokój i jedność chrześcijan. Miejscem spotkań jest Hala Stulecia, a towarszyszące wydarzeniu warsztaty odbywają się w różnych punktach Wrocławia.

Tegoroczne Spotkanie przebiega pod hasłem „Zawsze w drodze, nigdy niewykorzenieni”.

Spotkanie młodych zakończy się 1 stycznia 2020 r.

Wspólnota z Taizé powstała w 1940 r. z inicjatywy szwajcarskiego ewangelika reformowanego Rogera Schutza. Założył on klasztor, chcąc w ten sposób zgromadzić podobnie jak on myślących protestantów różnych wyznań, którzy działaliby na rzecz jedności Kościoła. Z czasem do Taizé zaczęli przybywać również katolicy, a także prawosławni. Dzisiaj wspólnota  ma charakter prawdziwie ekumeniczny. Na jej czele stoi od sierpnia 2005, po tragicznej śmierci założyciela, brat Alois.

Od 1978 bracia z Taizé organizują co roku na przełomie mijającego i nadchodzącego roku w różnych miastach Europy spotkania młodych ludzi z całego kontynentu w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei przez Ziemię. Czterokrotnie Europejskie Spotkania Młodych odbywały się w Polsce: dwa razy we Wrocławiu (1989/90 i 1995/96, raz w Warszawie (1999/2000) i raz w Poznaniu (2009).

Dziś, w trzecim dniu trwania Europejskiego Spotkania Młodych, z naszym radiowym mikrofonem i aparatem dotarliśmy do parafii pw. św. Antoniego na wrocławskich karłowicach, gdzie zostaliśmy bardzo mile przyjęci przez o. Oskara Maciaczyka OFM i mogliśmy spotkać się z pielgrzymami goszczącymi we franciszkańskiej parafii. 

Następnie udaliśmy się do centrum miasta na wspólną modliwę - trafiliśmy do parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety, gdzie spotkaliśmy ludzi młodych z naszej diecezji wraz z ich duszpasterzami. 

Ostatnim punktem naszego programu było spotkanie z abp Grzegorzem Rysiem na Hali Stulecia, gdzie wysłuchaliśmy konferencji tematycznej: Czy Kościół jest powszechny?

Prezentujemy Państwu nasze zdjęcia, natomiast niebawem na naszej antenie wymitujemy nagrane reportaże.

Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła