TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anicety, Klary, Rudolfina 18 Kwietnia 2024, 02:44
Dziś 1°C
Jutro 10°C
Szukaj w serwisie

Trzydniowa Sesja Formatorów Seminaryjnych „Wprowadzenie i ewaluacja etapu propedeutycznego”

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 12:12 16.02.2024

Wprowadzenie i ewaluacja etapu propedeutycznego - pod takim hasłem w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu w dniach 15-17 lutego 2024 roku odbywa się Sesja Formatorów Seminaryjnych pod patronatem Komisji Duchowieństwa Konferencja Episkopatu Polski.

Ks. dr Jan Frąckowiak, Przewodniczący Konferencji Rektorów WSD Diecezjalnych i Zakonnych w rozmowie z Radiem Rodzina Diecezji Kaliskiej wskazałał, jaki jest cel corocznych sesji formatorów seminaryjnych:

 

Przewodniczący Konferencji Rektorów WSD Diecezjalnych i Zakonnych omówił zagadnienia, które będą poruszane podczas tegorocznego spotkania:

 

Ks. dr Jan Frąckowiak podkreślał, jaka jest dziś sylwetka kandydata do kapłaństwa:

 

Sprawa powołań jest troską całego Kościoła, dlatego tak ważne jest zaangażowanie wszystkich ludzi dobrej woli:

 

Mszy św na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W homilii kaznodzieja nawiązał do słów papieża Franciszka wypowiedzianych w minionym tygodniu podczas Kongresu w Rzymie z odpowiedzialnymi za stałą formację kapłańską:

 

Prymas Polski podkreślał, że świadectwo życia kapłana ma wpływ na owoce pracy w ramach etapu propedeutycznego:

 

W drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych mszy św. przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, który w swoim słowie wskazywał, że w formowaniu młodego człowieka bardzo ważna jest postawa autentyczności: 

 

W formacji seminaryjnej potrzeba także integralności:

 

Biskup kaliski zauważył, że etap propedeutyczny jest początkiem formacji seminaryjnej i ma swoje dopełnienie w przyszłości:

 

Trzeciego dnia Sesji Formatorów Seminaryjnych Eucharystii w Narodowym Sanktuarium im. Św Józefa w Kaliszu, przewodniczył biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk.

W homilii biskup Włodarczyk objaśnił sentencję o czasach jakie nastały dla seminariów duchownych:

Kaznodzieja by dobrze ująć słowami jaki powinien być kościół, porównał go do szpitala polowego po bitwie:

W ramach trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych pod patronatem Komisji Duchowieństwa Konferencja Episkopatu Polski debaty i wykłady  poprowadzą ks. Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów WSD Diecezjalnych i Zakonnych, ks. Tomasz Trzaskawka, konsultor Komisji Duchowieństwa KEP, ks. Marek Jarosz, wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów WSD Diecezjalnych i Zakonnych, ks. Robert Zieliński, prorektor okresu propedeutycznego Gdańskiego Seminarium Duchownego, ks. Tomasz Metalica, prefekt międzydiecezjalnego ośrodka propedeutycznego w Świdnicy, ks. Radosław Suchorab, rektor WSD w Koszalinie, ks. Dariusz Kuliński, prefekt roku propedeutycznego w Kaliszu. 

Tekst, zdjęcia i audio: ks. Mateusz Puchała&Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła