TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jana, Moniki, Wiktora 21 Maja 2022, 23:57
Dziś 12°C
Jutro 15°C
Szukaj w serwisie

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 15:30 18.01.2022

Na całym świecie w tym czasie wierni różnych wyznań chrześcijańskich gromadzą się, by modlić się o jedność. 18 stycznia rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia).

W tym roku towarzyszy mu hasło „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt. 2, 2). 

W Polsce w przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna i Kościół rzymskokatolicki. W skład PRE wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.

Jako temat na tegoroczny Tydzień chrześcijanie z Bliskiego Wschodu - którym to powierzono - wybrali fragment z Ewangelii św. Mateusza: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt. 2, 1 - 12).

Mędrcy przybywają z odległych krajów i reprezentują różne kultury, ale wiedzie ich to samo pragnienie, aby zobaczyć i poznać nowonarodzonego króla i zjednoczyć się w prostym akcie składania hołdu i ofiarowania darów.

Geneza i historia

Współczesny ekumenizm i modlitwa o zjednoczenie chrześcijan mają swoją „prehistorię”. Za początek modlitwy o jedność chrześcijan przyjmuje się rok 1908. Za ojca tej inicjatywy uchodzi ks. Paul Wattson. Jednak jego inicjatywa nie przyjęła się szerzej. Odnowicielem praktyki tygodnia modlitwy o zjednoczenie chrześcijan stał się ojciec Paul Couturier z Lyonu. W ten sposób modlitwy tego typu zaczęły się w 1936 r. i rozprzestrzeniły się w krajach Europy zachodniej w różnych społecznościach wyznaniowych.

Przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego i Światowej Rady Kościołów zaczęli w 1966 r. wspólnie przygotowywać coroczne tygodnie modlitwy i zjednoczenie chrześcijan. Za czasem odpowiedzialnymi za przygotowanie tematyki i materiałów stały się: Papieska Rada ds. popierania jedności chrześcijan oraz Komisja Wiara i Ustrój Światowej Rady Kościołów. Przyjęto zasadę, że część materiałów na tydzień modlitwy przygotowują wstępnie chrześcijańskie społeczności lokalne różnych wyznań. W ten sposób wydane co roku materiały ukazują problemy ekumenizmu i życia w różnych środowiskach i krajach.

Obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji kaliskiej

Dzisiaj świat bardzo potrzebuje świadectwa jedności chrześcijan. Początkiem tej jedności jest spotkanie i wspólna modlitwa – mówi biskup kaliski Damian Bryl, który zachęca do uczestnictwa w nabożeństwach z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Nabożeństwo centralne odbędzie się 21 stycznia w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

Przed nami kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który trwa od 18 do 25 stycznia. - Jest to szczególny czas, w którym przypominamy sobie dramat rozłamów. Świadomi tego jak ważnym znakiem jest jedność uczniów Chrystusa chcemy do tej jedności dążyć, dlatego spotykamy się w różnych miejscach wspólnot chrześcijańskich naszego miasta i okolic, aby razem na tyle ile możemy modlić się, abyśmy stawali się coraz bardziej jedno – podkreśla bp Damian Bryl.

Duchowny zaznacza, że dzisiaj świat bardzo potrzebuje świadectwa jedności. – Jeżeli chcemy być coraz bardziej wiarygodni wobec świata to trzeba, abyśmy byli razem. Początkiem tej jedności jest spotkanie i wspólna modlitwa i od tego rozpoczynamy, ale także chcemy przez te spotkania lepiej się poznawać i pytać co dzisiaj możemy zrobić dla dobra społeczeństwa, w którym żyjemy – mówi biskup kaliski.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpocznie się 18 stycznia o godz. 17.00 w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Żychlinie k. Konina.

Następnego dnia nabożeństwo o godz. 18.00 odbędzie się w Kościele Starokatolickim Mariawitów w Nowej Sobótce.

20 stycznia zaplanowano o godz. 18.00 modlitwę w Kościele Bożym w Chrystusie w Kaliszu.

Nabożeństwo centralne pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla odbędzie się 21 stycznia o godz. 19.00 w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

22 stycznia o godz. 18.00 rozpocznie się modlitwa w Kościele Polskokatolickm w Kotłowie.

24 stycznia nabożeństwo o godz. 18.00 odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Kaliszu.

Tydzień Modlitw zakończy się 25 stycznia o godz. 18.00 w Kościele Prawosławnym w Kaliszu.

Tekst za: KAI

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła