TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Franciszka, Kseni, Maksymiliana 27 Listopada 2022, 16:06
Dziś 6°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Ulicami Kalisza przeszedł I Marsz Niepodległości

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 15:33 11.11.2022

11 listopada 2022 roku ulicami miasta Kalisza przeszedł I Kaliski Marsz Niepodległości. Uczestnicy marszu dotarli na pl. Bogusławskiego, gdzie odbyła się główna uroczystość z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przy kaliskim teatrze im. W. Bogusławskiego odegrano i odśpiewano Hymn Państwowy. Niepodległa do Hymnu! przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gród nad Prosną i Orkiestry Dętej z Dobrzeca. Apel Pamięci i salwa honorowa została wykonana przez 17. Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną z Międzyrzecza. Tam także swoje przemówienie wygłosił Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski.

Marsz wyruszył o godz. 11.30 z ul. 3 Maja i przeszedł  m.in. przez pl. Jana Pawła II, ulicami Kolegialną, i Sukienniczą do pl. Bogusławskiego. Uczestnicy marszu zatrzymali się przy pomnikach Adama Asnyka, papieża Jana Pawła II i marszałka Józefa Piłsudskiego.

Celem I Kaliskiego Marszu Niepodległości było wspólne świętowanie w radości i podniosłej atmosferze.

Tak przed kilkoma dniami do udziału w I Marszu Niepodległości uliami Kalisza zapraszał prezydent Krystian Kinastowski:.

Przed nami Narodowe Święto Niepodległości, najważniejsze i najbardziej radosne święto patriotyczne. 104 lata temu nasza Ojczyzna odzyskała wolność, o którą walczyło kilka pokoleń Polaków. Zapraszam do wspólnego uczczenia tej rocznicy. Wybierzmy się razem na Kaliski Marsz Niepodległości, który wyruszy z ulicy 3-Maja. Przejdziemy ulicami miasta – oddając hołd bohaterom, dzięki którym dziś żyjemy w wolnym kraju. Aleją Wolności wejdziemy na pl. Wojciecha Bogusławskiego, gdzie odbędzie się główna uroczystość. Uświetnią ją: 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza oraz orkiestry dęte. Zachęcam do udziału. Świętujmy razem! Cieszmy się niepodległością!

Tekst: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz
Zdjęcia: Lech Szkudlarek/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła