TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Joachima, Kiry, Maurycego 21 Marca 2023, 00:13
Dziś 8°C
Jutro 10°C
Szukaj w serwisie

Uroczyste zakończenie renowacji Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Ołoboku

Maria Cieślak Maria Cieślak 10:22 28.10.2022

27 października o godz. 17.00 rozpoczęła się uroczystość zakończenia renowacji kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Ołoboku. Uroczystość ta zgromadziła licznie parafian, księży z z biskupem kaliskim Damianem Brylem oraz samorządowców. Spotkanie rozpoczął i zakończył występ wokalistki z Ołoboku Karoliny Derdas, która wykonała pieśni ku czci patrona świątyni.

Wszystkich przybyłych powitał proboszcz parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Ołoboku, ks. prał. dr Tomasz Lenczewski. Odczytał on opis pocysterskiego kościoła:

Proboszcz miejsca przedstawił także krótko historię obecności sióstr cysterek w Ołoboku:

Następnie muzycy Scholi Gregoriańskiej Bazyliki Mariackiej w Krakowie - Marcin Wasilewski-Kruk, Michał Piechnik i Dawid Jankowiak - wykonali koncert, który był jednocześnie modlitwą. Wykonane śpiewy chorału gregoriańskiego pochodziły w głównej mierze z wspomnianego już odnowionego antyfonarza cysterskiego z początku XVIII wieku.

Część modlitewną zakończył ks. Tomasz Lenczewski. Przedsięwzięcie renowacji kościoła podsumował wójt gminy Sieroszewice, Anatol Piaskowski:

Ukończenia dzieła odnowienia Kościoła pogratulował Księdzu Proboszczowi i władzom samorządowym wicemarszałek województwa wielkopolskiego – Krzysztof Grabowski:

Swoją refleksją podzielił się także Biskup Damian Bryl. Podkreślił, że w miejscu takim jak Kościoł pw. św. Jana Chrzciciela w Ołoboku nabieramy pokory i szacunku do tego, co stanowi już historię i do ludzi, którzy w tej historii uczestniczyli.

- mówił Pasterz Kaliski gratulując zebranym wspólnie podjętego trudu renowacji zabytkowej świątyni.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Ołoboku jest obecnie kościołem filialnym parafii ołobockiej. Raz w miesiącu w niedzielę odprawiana jest tutaj Msza św., odbywają się także uroczystości odpustowe ku czci św. Jana Chrzciciela, patrona kościoła.

Tekst, audio i zdjęcia: Maria Cieślak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła