TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Blanki, Edmunda, Eligiusza 01 Grudnia 2021, 10:51
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Uroczystość nadania imienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego Szkole Podstawowej w Chlewie

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 17:39 09.10.2021

Prośmy dzisiaj, abyśmy tak jak kard. Wyszyński byli wierni prawdzie i mieli odwagę pójść za tym, co rozpoznajemy w naszym sumieniu jako prawdziwe i dobre - mówił bp Damian Bryl podczas uroczystości nadania imienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego Szkole Podstawowej w Chlewie. Biskup kaliski poświęcił także sztandar szkoły.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Benedykta Opata w Chlewie pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla. Odnosząc się w homilii do życia kard. Stefana Wyszyńskiego biskup stwierdził, że beatyfikacja była mocnym potwierdzeniem ze strony Kościoła, że jego życie było wyjątkowe, Panu Bogu oddane i może być dla nas wzorem do naśladowania.

Podkreślał, że Prymas Tysiąclecia był człowiekiem głębokiej wiary w Pana Boga oraz, że był człowiekiem wielkiej mądrości, ale ta mądrość nie zamykała go na innych ludzi, lecz poruszała do tego, żeby innym służyć.

– Kardynał zawsze powtarzał, że „człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania innych”. Był wielkim Prymasem, ale człowiekiem o wrażliwym sercu, potrafił dostrzec konkretnego człowieka, który był obok niego. Wrażliwość, otwarcie, gotowość do pomocy to piękne cechy – przekonywał hierarcha.

Wskazywał, że kard. Wyszyński żył w bardzo trudnych czasach ostrej konfrontacji między Kościołem a państwem, żył w czasach prześladowań, ale był odważny i wierny prawdzie, dobru. - Nie szukajmy tylko łatwych rozwiązań, ale prawdziwych. Prośmy, żebyśmy w tych większych czy mniejszych konfrontacjach byli wierni prawdzie jak kardynał i mieli odwagę pójść za tym, co rozpoznajemy w naszym sumieniu jako prawdziwe i dobre – mówił bp Bryl.

Druga część uroczystości rozpoczęła się przed szkołą od odsłonięcia i poświęcenia obelisku z pamiątkową tablicą.

Następnie w budynku szkoły nastąpiło uroczyste nadanie aktu i przekazanie sztandaru. Uczniowie w programie artystycznym ukazali życiorys swojego patrona.

- Wybierając dla szkoły patrona kierowaliśmy się przekonaniem, że powinna to być osoba godna naśladowania i ściśle związana z historią naszego kraju – wyjaśniła Jolanta Szade-Dybowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Chlewie.

Dodała, że Prymas Wyszyński z wielką serdecznością i troską odnosił się do młodzieży. - Do dziś pozostaje autorytetem dla wielu młodych ludzi. Kazania do młodych pozostają wciąż żywe i niezwykle uniwersalne. W licznych tekstach skierowanych do młodzieży zawartych jest wiele wskazówek dotyczących wartości, którymi należy kierować się w życiu – powiedziała dyrektor szkoły.

W uroczystości uczestniczyli: biskup kaliski Damian Bryl, duchowieństwo, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i oświatowych oraz społeczność szkolna.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła