TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Gerwazego, Protazego, Sylwii 19 Czerwca 2024, 09:14
Dziś 22°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przeżywana w Kaliszu

Katarzyna Łakomiak Katarzyna Łakomiak 14:25 30.05.2024

Eucharystia wyraża największą tęsknotę Boga za człowiekiem. To przesłanie płynie właśnie z Eucharystii, że Bóg pragnie człowieka, chce oddać się każdemu z nas, chce zamieszkać  w naszym wnętrzu  – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej bp Łukasz Buzun, podczas Eucharystii sprawowanej w kaliskiej katedrze pw. św. Mikołaja w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Ks. prał. Adam Modliński, proboszcz kaliskiej parafii katedralnej podkreślił znaczenie dzisiejszej uroczystości i powitał wiernych:

 

W homilii bp Łukasz Buzun także wskazał na charakter przeżywanej uroczystości, podkreślając, że Bóg tęskni za człowiekiem i pragnie uczynić ,,dom naszego życia swoim mieszkaniem” :

 

Kaznodzieja zachęcał, aby dbać o pogłębianie relacji z Jezusem Eucharystycznym i podążać drogą swojego powołania z ufnością dziecka – dziecka bożego:

 

Bp Łukasz Buzun podkreślił również znaczenie modlitwy, a szczególnie nasz świadomy udział w Eucharystii, który buduje najpełniej naszą relację z Bogiem:

 

Kaznodzieja zaznaczył, jakie dobro niesie ze sobą przeżywanie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa:

 

Po Mszy św. wierni przeszli ulicami Kalisza w procesji Eucharystycznej. Za Chrystusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie podążali kapłani, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele wspólnot parafialnych i wierni kaliskich parafii.  Oddali oni w ten sposób cześć i chwałę Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie.

Miejska procesja Eucharystyczna wyruszyła spod katedry na plac przed kaliskim Ratuszem, gdzie nastąpiło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Na trasie przygotowane zostały cztery ołtarze, a hasła brzmiały kolejno: ,,Eucharystia buduje wspólnotę Kościoła” (ołtarz zrobiony przez OSP Kalisz-Winiary), „Eucharystia otwarta na potrzeby braci”, „Eucharystia inspiruje do głoszenia Chrystusa” „Eucharystia włącza do uczestnictwa we wspólnocie Kościoła”.

W rozważania głoszonych przy kolejnych ołtarzach nawiązywano do wdzięczności za wiernych, którzy powierzają swoje życie Bogu i umacniają swoją wiarę poprzez Sakrament Chrztu Świętego, Pierwszą Komunię Świętą, Sakrament Bierzmowania, Sakrament Małżeństwa, udział w Wieczystej Adoracji. Nie zabrakło również przeproszenia za znieważanie Boga w Najświętszym Sakramencie. Przy trzecim ołtarzu w słowie rozważania wyrażona została prośba do Boga, by chronił wiernych przed nieszczęściami i złem świata. Nie zabrakło także modlitwy o pokój. Rozważania odczytane przy ostatnim ołtarzu, stanowiły zachętę do pogłębiania relacji z Bogiem i odkrywania go w Tajemnicy Eucharystii, do czego zachęcał także bp łukasz Buzun, dziękując wszystkim uczestnikom procesji.

Rozważania przygotował ks. Łukasz Poczekaj – dyrektor administracyjny budynków seminaryjnych w Kaliszu oraz kierownik Internatu Technikum im. św. Józefa w Kaliszu.

Tekst, audio i zdjęcia: Katarzyna Łakomiak-Korach/Radio Rodzia Kalisz

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła