TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Gerwazego, Protazego, Sylwii 19 Czerwca 2024, 08:15
Dziś 22°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w kościele ojców jezuitów w Kaliszu

Adam Szymański Adam Szymański 20:32 09.06.2024

Jak co roku w niedzielę po Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, spotykamy się u ojców jezuitów, aby wychwalać Jezusowe Serce, aby iść za Jezusem w Najświętszym sakramencie, aby Bogu dziękować za Jego wielką miłość, o której przypomina nam Jezusowe Serce – mówił biskup Damian Bryl podczas Mszy św. w niedzielę 9 czerwca, rozpoczynającej uroczystość zewnętrzną Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego u ojców jezuitów.

Przed Eucharystią, o programie uroczystości mówił ojciec superior Janusz Warzocha:

Procesja pod przewodnictwem biskupa Damiana prowadziła ulicami Kalisza, od Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego do ołtarza przed Bazyliką św. Józefa, gdzie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo wynagradzające.

Podczas nabożeństwa homilię okolicznościową wygłosił jezuita, o. Leszek Mądrzyk Krajowy Asystent Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, który przypomniał o 350. rocznicy pierwszego objawienia Najświętszego Serca Pana Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque:

Kaznodzieja cytował zapiski św. Małgorzaty Marii Alacoque:

Ojciec Leszek podkreślał, że największą potrzebą człowieka jest potrzeba miłości:

W zakończeniu homilii przypomniał, że oczekujemy na dokument papieski konsolidujący naukę Kościoła na temat Najświętszego Serca Jezusowego i tegoż nabożeństwa.

Procesja powrotna do Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego i końcowe błogosławieństwo udzielone przez biskupa Bryla na cztery strony świata, symbolicznie rozszerza łaskę i miłość Chrystusa na cały świat.

Procesja Eucharystyczna, w której udział wzięło wielu duchownych, sióstr zakonnych i osób świeckich jest wyrazem jedności i różnorodności Kościoła, a w jej uświetnieniu pomógł udział Orkiestry Związku Harcerstwa Polskiego i Ochotniczej Straży Pożarnej z Uniejowa.

Wydarzenie to z mocą przypomina o wspólnotowym aspekcie naszej wiary, jest przejawem jej otwartości i witalności, łączącym przeszłość, teraźniejszość i przyszłość pobożności chrześcijańskiej.

 Tekst, audio i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła