TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Benity, Maksymiliana, Teodozji 30 Maja 2024, 01:52
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Uroczystości odpustowe w chełmckiej parafii Narodzenia NMP

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 16:32 08.09.2023

Potrzeba nam wiary i wstawiennictwa Matki Najświętszej - przez Maryję do Jezusa. Doceniajcie ten dar, którego my swego czasu byliśmy pozbawieni, ale wymodliliśmy sobie cud - mówił biskup pomocniczy piński Kazimierz Wielikosielec OP podczas sumy odpustowej w murach Sanktuarium Narodzenia NMP w Chełmcach.

Po liturgicznym pozdrowieniu głos zabrał ks. kan. Jerzy Salamon, kustosz chełmckiego sanktuarium, który przypomniał o okolicznościach spotkania:

U progu homilii biskup Kazimierz Wielikosielec podzielił się z wiernymi pokrótce historią  swego życia religijnego:

Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, w jaki sposób uwypukla się moc stwórcza Boga:

Biskup pomocniczy piński podjął próbę odpowiedzenia na pytanie, dlaczego Matka Boska objawiała się ludziom przed wybuchem I wojny światowej i tym samym zasygnalizował, jakie wnioski można wyciągnąć z trudnych doświadczeń:

Przed zakończeniem Eucharystii, z racji na uroczystość Matki Bożej Siewnej, dokonano poświęcenia ziaren zbóż, by w kolejnym roku wydały one obfite plony.

Zgromadzeni na Mszy św. wierni modlili się wraz z biskupem Kazimierzem Wielikosielecem  i kapłanami obecnymi w chełmckim sanktuarium litanią loretańską do Najświętszej Maryi Panny, udając się następnie na procesję z Najświętszym Sakramentem, która została zakończona uroczystym błogosławieństwem.

U końca spotkania biskup pomocniczy piński zostawił wszystkim zgromadzonym bardzo ważne przesłanie:

Ważnym elementem mszy św. było również poświęcenie obrazu autorstwa jednej z parafianek – Tatiany Rychlewskiej. Dzieło przedstawia kolejną Radość Matki Bożej. Na ten moment w ramach tegoż cyklu podziwiać można pięć z sześciu planowanych obrazów, ale więcej na ten temat mówi sama autorka:

Wspominany projekt sakralno-artystyczny jest cząstką wielkiego przedsięwzięcia, którego podjął się śp. ks. prałat Józef Kwiatkowski – proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Chełmcach do 2013 roku, zmarły w 2021 roku.

Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła