TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aurory, Fryderyka, Oliwii 05 Marca 2024, 11:51
Dziś 4°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Odpust Świętej Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 28.12.2014

Rodzina jest wielkim dobrem dla każdego człowieka. Rodzina jest środowiskiem, gdzie człowiek rodzi się i znajduje normalne, prawidłowe warunki do tego, aby się rozwijał. Nie ma innego takiego środowiska jak rodzina – mówił bp senior Stanisław Napierała, który przewodniczył sumie odpustowej w kościele pw. Świętej Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim.

Witając biskupa i parafian ks. kan. Dominik Wodniczak wskazywał, że patronalne święto parafii, uroczystość Świętej Rodziny przeżywana jest w blaskach Bożego Narodzenia. Nazwał pierwszego biskupa kaliskiego wielkim obrońcą życia, małżeństwa i rodziny.

W homilii bp Stanisław Napierała zaznaczył, że Syn Boży przyszedł na świat w rodzinie. – Jezus narodził się w rodzinie Maryi i Józefa. Jako człowiek nie był synem samotnej matki, nie był sierotą, ani półsierotą. Jezus miał rodzinę opartą na małżeństwie Maryi i Józefa – powiedział kaznodzieja.

Podkreślał, że rodzina jest wielkim dobrem dla każdego człowieka. - Rodzina to jest miejsce, gdzie człowiek czuje się u siebie, dokąd wraca z radością i smutkiem, dokąd wraca zwłaszcza wtedy, gdy życie go porani. Człowiek często, gdy zostaje skrzywdzony wraca do rodziny z nadzieją, że tam odzyska siły, że tam znajdzie się w tym miejscu, gdzie jest bezpieczeństwo, ciepło i przede wszystkim bliskość członków jego rodziny – mówił celebrans.

Stwierdził, że rodzina jest wielkim dobrem dla państwa. - Mądrzy przywódcy na pierwszym miejscu stawiają rodzinę. Ona jest priorytetem w ich w planowaniach budżetowych. Rodzina to jest żywa podstawowa komórka społeczności w państwie. Mądrzy przywódcy to jak stróże, którzy patrzą, żeby do rodziny coś tam nie podeszło, nie wcisnęło się i nie wyrządziło jej szkody. Mądrzy przywódcy chronią rodziny w państwie przed dewiacjami, rozmaitymi ideologiami, które podstępnie starają się zniszczyć rodzinę w imię postępu, nowoczesności. Wszystko, co ma zastąpić w imię nowoczesności i postępu szkodzi rodzinie, uderza w nią, a owoce widzimy: tyle zamętu, tyle zagubienia, tyle też łez – zauważył bp Napierała.

Przekonywał, że rodzina jest podstawowym dobrem dla parafii. - Między parafią i rodziną istnieje współzależność. Kościół nazywamy Bożą rodziną. Kościół w parafii istnieje w rodzinach i z rodzin. Rodziny czerpią z Kościoła w parafii. Kościół, parafia przede wszystkim daje rodzinom naukę Bożą o tym, czym jest małżeństwo, czym jest rodzina, czym jest człowiek, czym jest życie ludzkie, a ta nauka, którą rodziny otrzymują w parafii pochodzi od samego Boga. Kościół w parafii daje rodzinom łaskę, która jest z sakramentów. Parafia pomaga także rodzinom w różny sposób, również materialny – zaznaczył pierwszy biskup kaliski.  

Zachęcał rodziny z parafii, aby były wzorem dla innych. - Macie wspaniałego patrona - Świętą Rodzinę. Wy przede wszystkim powinniście wniknąć w przesłanie Boga, które objawiło się w rodzinie naszego Zbawiciela. Rodzina Święta, rodzina Jezusa Chrystusa jest wzorcem każdej rodziny i Wy powinniście jako parafia kształtować Wasze życie na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu. Wy, którzy jesteście spod znaku Najświętszej Rodziny naszego Zbawiciela bądźcie wzorcem dla innych rodzin – prosił bp senior.

Wskazał, że dzisiejsze Słowo Boże odnosi się członków rodziny. – Słowo Boże zwraca się do konkretnie do mężów i żon, jak oni powinni wzajemnie miłować się, troszczyć się o siebie, być odpowiedzialnymi jedno za drugie. Zwraca się do dzieci i na różne sposoby mówi, żeby dzieci kochały swoich rodziców, żeby ich szanowały również w starości – przypominał biskup.

Zachęcał, aby w święto Najświętszej Rodziny każdy starał się odnaleźć na nowo swoją rodzinę i odnaleźć to Boże przesłanie o rodzinie opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety. - Wzywajmy pomocy Boga i Świętej Rodziny z Nazaretu. Jezusie, Maryjo, św. Józefie otaczajcie nas Waszą opieką, wspomagajcie nas, błogosławcie nam – powiedział bp Napierała.

Uroczystość odpustową zakończyła nowenna i litania do Świętej Rodziny oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Teskt za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła