TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aureliusza, Natalii, Rudolfa 27 Lipca 2024, 17:00
Dziś 29°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Boskiej Turskiej

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 14:38 19.05.2024

Bez Ducha Świętego, o którego – szczególnie tutaj – prosimy Matkę Bożą, nie jest możliwe, by żyć Ewangelią i naśladować Chrystusa - mówił bp Łukasz Buzun podczas sumy odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Tursku. Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej przewodniczył mszy św. i wygłosił homilię.

Przybyłych pielgrzymów i czcicieli Matki Bożej Turskiej powitał ks. dr Piotr Górski, kustosz sanktuarium:

W homilii bp Łukasz Buzun zauważył, że Maryja wskazuje nam postawę otwartości na działanie Ducha Świętego. Celebrans zaznaczył, że każdy człowiek wierzący powinien opierać swe życie na bardzo istotnej współpracy:

Kaznodzieja zasygnalizował, iż w życiu człowieka bardzo ważny jest wewnętrzy ład, który jest ściśle związany ze sferą duchową:

Sumę odpustową zakończyła procesja i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

O oprawę muzyczną mszy św. zadbała Kapela Ludowa z Turska.

Turskie uroczystości odpustowe trwają trzy dni. Zakończą się 21 maja Eucharystią o godz. 12.00 w intencji Bractwa św. Andrzeja i Róż Różańcowych.

Modlą się tutaj pielgrzymi z okolicznych parafii, pątnicy Pieszej Pielgrzymki z Pleszewa, rodziny z dziećmi, dzieci pierwszokomunijne, chorzy, kierowcy. Odprawiana jest także Msza św. za zmarłych.

Zachowana kronika z 1777 r. opisuje dokładnie wydarzenia sprzed 256 laty. Mieszkaniec Lenartowic, karczmarz Jan Biadała, kupił drzeworyt przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem. Przez 3 lata obrazek wisiał u niego na ścianie, a gdy zwilgotniał, Biadała położył go na wiązce grochu do wysuszenia. Ok. godz. 15.00 obraz - mimo iż brak było wiatru - uniósł się w górę i poszybował ok. 7 km, opadając na piaszczystym miejscu w Tursku. Działo się to na oczach wielu ludzi dnia 9 czerwca 1764 r., w wigilię Zielonych Świątek. Wydarzenie to szybko zyskało rozgłos i spowodowało przybywanie licznych pielgrzymek do obrazu, który już w 1765 r. uznano za cudowny.

Obecny murowany kościół w Tursku został wzniesiony dla potrzeb silnie rozwijającego się kultu Matki Boskiej Turskiej. Jego budowę rozpoczęto w lipcu 1777 r. przy wydatnej pomocy kasztelanki kaliskiej, dziedziczki dóbr gołuchowskich Anny Chłebowskiej. Do przygotowanej, ale w pełni nie ukończo­nej świątyni niezwykle uroczyście wniesiono cudowny obraz w dniu 28 września 1786 r.

Ukoronowaniem dziejów obrazu był dzień 1 września 1968 r. Pod przewodnictwem kard. Stefana Wyszyńskiego odbyła się uroczystość jego koronacji, która zgromadziła ok. 30 tys. pielgrzymów, 250 kapłanów i 16 biskupów.

Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła