TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny 26 Maja 2024, 01:48
Dziś 13°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu - Święto Miłosierdzia

Katarzyna Łakomiak Katarzyna Łakomiak 11:25 07.04.2024

Miłosierdzie jest sercem Boga. On jest Ojcem Miłosierdzia. W sytuacjach, gdy nie możemy czegoś naprawić i zmienić, możemy liczyć, że Bóg w swym miłosierdziu będzie przy nas i to wszystko naprawi i przemieni - mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu, podczas sprawowanej o poranku sumie odpustowej w Święto Miłosierdzia Bożego.

W znaczenie Święta Bożego Miłosierdzia i przebieg uroczystości wprowadził wiernych o. Janusz Warzocha, kustosz Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego:

We wstępie homilii biskup Łukasz Buzun podkreślił znaczenie dzisiejszego święta, mówiąc także o obietnicy łask dla czcicieli Bożego Miłosierdzia:

Kaznodzieja wskazał również na liczne świadectwa, mówiące o potędze miłosierdzia Boga wobec ludzi:

Biskup Łukasz Buzun zachęcał wszystkich, by nie tylko żyć tylko w zapatrzeniu na Obraz Jezusa Miłosiernego, ale przede wszystkim być człowiekiem dobra, człowiekiem miłosierdzia:

Bóg jest Ojcem Miłosierdzia, który przebacza i uzdrawia – mówił dalej kaznodzieja:

Przed błogosławieństwem przy ołtarzu Jezusa Miłosiernego, biskup Łukasz Buzun ponowił Akt zawierzenia świata Miłosierdziu Bożemu, dokonany przez św. Jana Pawła II w Łagiewnikach:

Przed zakończeniem Eucharystii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej bp Łukasz Buzun zachęcał, by przywołać w pamięci tych, którzy byli świadkami miłosierdzia w naszym życiu. Zachęcał także do radości w blasku Zmartwychwstania i Miłosierdzia:

Wraz z biskupem Łukaszem Buzunem modlili się: o. superior Janusz Warzocha SJ, kustosz Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu i o. Jerzy Kacprzyk SJ.

Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu zostało ustanowione 21 czerwca 1998 roku przez pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę. W świątyni odbiera cześć obraz Jezusa Miłosiernego, tzw. "drugi pierwowzór", namalowany dzięki staraniom bł. ks. Michała Sopoćko przez artystę malarza Ludomira Ślędzińskiego. Wizerunek dzięki staraniom śp. o. Zdzisława Pałubickiego SJ, został sprowadzony do Kalisza w 1993 roku. Św. Jan Paweł II pobłogosławił obraz 17 sierpnia 2002 roku w Łagiewnikach.

Tekst, audio i zdjęcia: Katarzyna Łakomiak-Korach/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła