TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Damiana, Romana, Romany 23 Lutego 2024, 11:55
Dziś 11°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 19:12 16.08.2023

Biskup Łukasz Buzun 16 sierpnia z okazji uroczystości ku czci św. Rocha, poświęcił w Mikstacie zwierzęta. W 2015 r. mikstackie uroczystości odpustowe ku czci patrona z błogosławieństwem zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Obrzęd święcenia zwierząt odbył się po porannej Mszy św. w intencji gospodarzy i zgromadził nie tylko mieszkańców parafii, ale także gości z różnych stron Polski, a nawet zagranicy.

Początkowo na błogosławieństwo przyprowadzano wyłącznie inwentarz - zwierzęta, które pomagały ludziom w pracy bądź stanowiły dla nich źródło utrzymania.

Obecnie można zobaczyć prawie całą Arkę Noego. Są tutaj koty i psy różnych ras i wielkości, kanarki, papugi, króliki, chomiki, żółwie, kucyki, krowy i cielątka, konie zaprzęgnięte do bryczek i dosiadane przez jeźdźców, a nawet alpaki.

Przygotowania duchowe do uroczystości rozpoczęły się 7 sierpnia. Od 2017 r. w czas przygotowań do uroczystości odpustowych wpisują się w głoszone codziennie nauki rekolekcyjne. W tym roku w sanktuarium głosił je ks. Przemysław Kaczkowski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.

Tradycją jest, że do uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha wierni przygotowują się poprzez udział we Mszy św. połączonej z nowenną.

Kilkanaście lat temu kustosz mikstackiego sanktuarium wpadł na pomysł, aby przez kilka dni, w godzinach przedpołudniowych, zorganizować spotkania dla dzieci, które zostały nazwane „Szkołą  Świętego Rocha”. W tym roku odbyła się już XII edycja. To forma przygotowania duchowego młodych do parafialnego święta. Przez kolejne dni młodzi gromadzili się w Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha, by wspólnie się modlić, poznawać życie niebieskiego patrona, ale także tradycje odpustowe, historię drewnianego kościoła na wzgórzu oraz związane z nim legendy. Był też czas na wspólną zabawę, m.in. grę w bule. To gra popularna w południowej Francji, skąd pochodził św. Roch.

Niezmiennie od setek lat obchody odpustowe w Mikstacie rozpoczynają się w Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Po wieczornej Mszy św. z kościoła parafialnego Świętej Trójcy wyrusza procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami świętego do kościoła św. Rocha, gdzie trwa całonocna adoracja. O północy odprawiana jest pasterka maryjna - koncelebrowana przez kapłanów pochodzących z parafii.

W obchody wpisuje się także Pielgrzymka Lekarzy Weterynarii i Służb Weterynaryjnych pod przewodnictwem o. Jerzego Brusiło, krajowego duszpasterza lekarzy weterynarii i służb weterynaryjnych.

Centralnym punktem uroczystości jest suma odpustowa, którą o godz. 11.00 odprawi biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Słowa powitania wypowiadział ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz mikstackiego sanktuarium:

W homilii biskup Łukasz wskazywał na św. Rocha i podkreślał, że w jego życiu realizowała się Chrystusowa Ewangelia:

Dalej kaznodzieja kontynuował i przypomniał zgromadzonym o tym, żeby zawsze mieć otwarte serce na Chrystusa:

Biskup Łukasz zakończył swoją homilę następującymi słowami:

Od 2007 r. św. Roch jest patronem miasta i gminy Mikstat, a w 2011 r. ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała kościół św. Rocha pochodzący z 1773 r. ustanowił Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha.

W 2015 r. odpust ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławienia zwierząt został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wpis na nią nakłada obowiązek troski o przekaz tradycji kolejnemu pokoleniu.

Mieszkańcy ziemi mikstackiej szczególną czcią otaczają św. Rocha. Na początku XVIII w. mieszkańcy Mikstatu uznali, że św. Roch, patron chorych i rolników, ocalił ich przed panującą wówczas zarazą. W dowód wdzięczności zbudowali przy miejscowym cmentarzu kościółek i ustanowili odpust połączony ze święceniem zwierząt gospodarskich, a z czasem również domowych.

Obecny kościół drewniany znajdujący się na cmentarzu został wybudowany w 1773 r. jako wotum dziękczynne za uratowanie mieszkańców od panującej wówczas zarazy. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Rocha namalowany w 1707 r. przez Borantesa. Święty przedstawiony jest jako pielgrzym, w brązowej szacie, w ogromnym kapeluszu na głowie, z lewą nogą poranioną strzałą.

Od 2006 r. proboszczem parafii Świętej Trójcy w Mikstacie jest ks. kan. Krzysztof Ordziniak, który rozsławia kult św. Rocha.

Tekst za: KAI
Zdjęcia i audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła