TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 16 Czerwca 2024, 23:39
Dziś 18°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

VI Pielgrzymka Ministrantów Diecezji Kaliskiej

Modlimy się, byście nie wstydzili się krzyża Chrystusowego i nigdy nie odeszli od Kościoła, jakkolwiek wypadnie wam żyć – mówił bp Edward Janiak do ministrantów podczas VI Pielgrzymki Służby Liturgicznej Ołtarza Diecezji Kaliskiej do Sanktuarium św. Józefa. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Zakochani w krzyżu Chrystusa”.

Na początku Eucharystii biskup kaliski poświęcił krzyże, które otrzymali wszyscy ministranci. W pielgrzymce uczestniczyło ponad tysiąc ministrantów ze wszystkich parafii diecezji kaliskiej, których powitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.  

W homilii bp Edward Janiak wskazał na krzyż. - Nieść krzyż za Jezusem Chrystusem oznacza być gotowym do wielkiej ofiary z miłości do Niego – mówił celebrans.

Przypomniał, że na polskiej ziemi krzyż ma ponad tysiącletnią historię. - W okresach najcięższych dziejowych prób naród szukał i znajdował siły do tego, żeby przetrwać i nigdy się nie zawiódł, bo był mocny mocą i miłością krzyża – zaznaczył ordynariusz kaliski.

Zachęcał ministrantów, aby na co dzień mieli odwagę świadczyć o miłości do Chrystusa. - Trzeba nam godnie żyć, zgodnie z przykazaniami Bożymi, bo musimy zapracować na niebo. Jak można pokazać, że się wierzy? Nie tylko słowem, pięknym śpiewem, ale zachowaniem. Ważne jest, jak się odnosisz do drugiego człowieka, czy ktoś przez Ciebie nie płacze w kącie, czy jesteś sprawiedliwy. Trzeba tak żyć, żeby ktoś idąc za Tobą trafił do Pana Boga i Jego Kościoła, żeby nie używać brzydkich słów, nie przeklinać, nie przezywać, nikomu źle nie życzyć, a wtedy będziemy bliżej Pana Boga – wskazał hierarcha.

W procesji z darami ministranci przynieśli Pismo Święte, opracowanie Soboru Watykańskiego II, Katechizm Kościoła Katolickiego, krzyże, plakat promujący pielgrzymkę pobłogosławiony przez kard. Stanisława Dziwisza.  

Po komunii św., w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego, bp Edward Janiak odmówił akt zawierzenia wszystkich ministrantów temu patronowi. W czasie Eucharystii śpiewał zespół młodzieżowy z Krotoszyna.

Po Mszy św. ministranci udali się pod figurę bł. Jana Pawła II, gdzie zrobiono pamiątkową fotografię.

Ministranci w procesji z krzyżem w ręce udali się do katedry św. Mikołaja, gdzie przeszli przez Wrota Wiary i zostali pokropieni wodą święconą przez proboszcza ks. prał. Adama Modlińskiego.

Wysłuchali też prelekcji obecnego na spotkaniu ks. Aszenavy, misjonarza z Etiopii, który opowiedział o życiu misyjnym w Afryce i nauczył ministrantów afrykańskiej piosenki.

Pielgrzymkę zakończyła wizyta w Wyższym Seminarium Duchownego w Kaliszu, gdzie ministranci spotkali się z rektorem ks. kan. Janem Grzeszczakiem i klerykami.

Organizatorem pielgrzymki był ks. kan. Dariusz Kowalek, diecezjalny duszpasterz ministrantów.

 

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała

Nagrania: Radio Rodzina Kalisz
 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła