TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Gerwazego, Protazego, Sylwii 19 Czerwca 2024, 09:27
Dziś 22°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

VII Pielgrzymka Ministrantów do Sanktuarium Świętego Józefa

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 20.09.2014

Ministrant musi mieć serce dobre i szlachetne – mówił bp Łukasz Buzun do ministrantów podczas VII Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Kaliskiej do Sanktuarium św. Józefa. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Św. Jan Paweł II – przyjaciel i wychowawca ministrantów”.

W homilii bp Łukasz Buzun podkreślał, że ministranci są tymi, którzy służą, czyli pomagają kapłanowi. Dodał, że są pomocni i bardzo pożyteczni. - Potrzeba ministrantów, którzy chcą być pomocni i służyć, szczególnie przy ołtarzu, podczas Eucharystii, bo ona jest um życia chrześcijańskiego – mówił celebrans.

Wskazał, że ministrant powinien być człowiekiem, który słucha Słowa Bożego nie tylko uszami, ale przede wszystkim swoim sercem.

Zaznaczył, że ministrant musi mieć serce dobre i szlachetne. - Czy dbamy o to, aby serce było dobre i szlachetne, czy codziennie zwracamy się do Boga, bo On te nasze serca uszlachetnia i czyni je dobrymi, czy robimy rachunek sumienia codziennie przed Bogiem, czy modlimy się, czy coś z Ewangelii bierzemy dla siebie? Ministrantem nie jest się tylko przy ołtarzu, ale ministrantem jest się cały dzień, 24 godziny na dobę, w szkole, w domu, w zabawie, nad morzem, w górach, wszędzie jest się ministrantem – podkreślał biskup pomocniczy.

Zachęcał ministrantów do korzystania z sakramentu pokuty i przyjmowania Pana Jezusa do swego serca.

W procesji z darami ministranci przynieśli Pismo Święte, piuskę św. Jana Pawła II z ostatnich tygodni jego życia, piuskę papieża emeryta Benedykta XVI, piuskę papieża Franciszka, tekst litanii do św. Jana Pawła II.

Po komunii św., w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego, bp Łukasz Buzun odmówił akt zawierzenia wszystkich ministrantów temu patronowi. Na zakończenie przedstawiciele ministrantów powitali nowego biskupa pomocniczego i ofiarowali owieczkę, prosząc by biskup był dobrym pasterzem dla swoich owiec.

Po Mszy św. ministranci udali się pod figurę bł. Jana Pawła II, gdzie zrobiono pamiątkową fotografię.

W roku kanonizacji Jana Pawła II każdy ministrant został obdarowany tekstemLitanii do Świętego z Wadowic.

Pielgrzymkę zakończyła wizyta w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu.

Organizatorem pielgrzymki był ks. kan. Dariusz Kowalek, diecezjalny duszpasterz ministrantów.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła