TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anatola, Leszka, Tamary 03 Czerwca 2023, 03:41
Dziś 8°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

W diecezji kaliskiej rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej...

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 21:56 22.04.2022

Błogosławiona Hanno, witamy Cię w diecezji kaliskiej. Bądź z nami i oręduj za nami wszystkimi – mówił ks. dr Marcin Załężny - diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i Apostolstwa Chorych – podczas Eucharystii sprawowanej w Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej. Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp kaliski Damian Bryl, zainaugurowała peregrynację relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej na terenie diecezji kaliskiej.

Po liturgicznym pozdrowieniu głos zabrał ks. kan. Sławomir Nowak – kustosz skalmierzyckiego sanktuarium:

U progu Eucharystii do zgromadzonych w świątyni wiernych zwrócił się również ks. dr Marcin Załężny, przybliżając sylwetkę bł. Hanny Chrzanowskiej:

W homilii bp Damian Bryl zwrócił uwagę na znaczenie świętych i błogosławionych, którzy zostali dani Kościołowi:

Pasterz Kościoła Kaliskiego, nawiązując do liturgii słowa, zasygnalizował, w jaki sposób ludzie – nawet apostołowie – reagują na trudne sytuacje i tym samym wskazał powód takiego stanu rzeczy:

Bp Damian Bryl, odnosząc się do sylwetki bł. Hanny Chrzanowskiej, zauważył, że jej życie było spójne z wyznawaną wiarą. Z tą kwestią łączy się także sposób, w jaki błogosławiona pielęgniarka traktowała swoją pracę zawodową:

Miejscem wprowadzenia relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej do diecezji kaliskiej ogłoszono Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej. O tym, dlaczego podjęto taką decyzję, mówił ks. dr. Marcin Załężny:

Bł. Hanna Chrzanowska dla wielu osób może być wzorem do naśladowania, choć jeszcze nie jest zapewne znana szerszemu gronu wiernych. Peregrynacja jej relikwii może to zmienić:

Pomysł związany z peregrynacją relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej pojawił się w Krajowym Duszpasterstwie Służby Zdrowia. Decyzja ta łączyła się z beatyfikacją błogosławionej pielęgniarki, która odbyła się 28 kwietnia 2018 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach.

Do tej pory peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej miała miejsce na terenie diecezji: ełckiej, warszawsko-praskiej, pelplińskiej, płockiej i katowickiej. Aktualnie dzięki staraniom bpa Damiana Bryla błogosławione relikwie będą peregrynowały również na terenie diecezji kaliskiej.

Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła