TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anicety, Klary, Rudolfina 18 Kwietnia 2024, 03:11
Dziś 1°C
Jutro 10°C
Szukaj w serwisie

W Kaliszu upamiętniono 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 14:36 14.12.2023

Słowo ks. Jerzego Popiełuszki w tamtych czasach dawało ludziom nadzieję, ratowało od lęku, pogardy i nienawiści, budowało jedność - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego - kościele ojców jezuitów w Kaliszu. W ten sposób upamiętniono tragiczne wydarzenia sprzed 42 lat związane z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce.

We wstępie do mszy św. biskup Damian Bryl wprowadził zebranych w klimat wspólnej modlitwy:

W homilii celebrans podkreślał, że tylko w Jezusie trzeba szukać umocnienia:

Duchowny wspomniał bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, który był mocno zaangażowany w działalność społeczną, wspierał związkowców, bardzo przeżył wprowadzenie stanu wojennego, a potem też towarzyszył związkowcom w tym trudnym czasie na Mszach św. za ojczyznę w żoliborskim kościele:

Zaznaczył, że odprawiane w ostatnie niedziele miesiąca Msze św. za ojczyznę zaczęły gromadzić już nie setki, ale tysiące ludzi. – Jego słowo dawało nadzieję, ratowało od lęku, pogardy i nienawiści, budowało jedność – stwierdził pasterz Kościoła kaliskiego.

Akcentował, że bardzo znamienne było to, że widząc prześladowania i cierpienia, ale też sam doświadczając prześladowań i cierpień ks. Popiełuszko wzywał, żeby nie walczyć przemocą. „Nie walcz przemocą. Przemoc nie jest oznaką siły, lecz słabości. Idea, która utrzymuje się tylko przy użyciu przemocy, jest wypaczona. Idea, która jest zdolna do życia, podbija sobą” – cytował kaznodzieja.

Zaakcentował, że ks. Jerzy oraz ci wszyscy, którzy wtedy mężnie przeciwstawiali się złu czerpali siły z wiary. –„Wiara jest źródłem życia dla człowieka wierzącego... Wiara oparta na Objawieniu Bożym nic człowiekowi nie odbiera, ona człowieka ubogaca, nadaje jego życiu właściwy kierunek, właściwy sens. Wiara taka, jakiej uczył nas Jezus Chrystus to nie tylko zespół praw, nakazów, zakazów, teorii, ale przede wszystkim to droga naszego życia, to kroczenie na co dzień śladami Jezusa Chrystusa” – cytował ks. Popiełuszkę.

- Niech te słowa bł. ks. Jerzego tak jak były umocnieniem i wsparciem 42 lata temu, niech będą także dla nas umocnieniem, wsparciem i drogowskazem na to wszystko co się dzieje z nami i w naszej ojczyźnie dzisiaj” - mówił bp Bryl.

Przedstawiciele władz samorządowych oraz delegacje Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa i innych organizacji złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przed tablicą „Solidarności” w Ogrójcu Jezuitów. W uroczystości uczestniczyły także poczty sztandarowe „Solidarności” różnych zakładów pracy z Południowej Wielkopolski.

Organizatorem obchodów był Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa z przewodniczącym Bernardem Niemcem.

Tekst za: KAI
Zdjęcia i audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła