TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anicety, Klary, Rudolfina 18 Kwietnia 2024, 02:29
Dziś 1°C
Jutro 10°C
Szukaj w serwisie

W katerze kaliskiej modlono się w intencji ofiar wykorzystania seksualnego

Tomasz Klimowicz Tomasz Klimowicz 20:12 16.02.2024

Wszystkim, którzy z powodu tej krzywdy cierpią, doświadczają wstydu i lęku, przeżywają poczucie skrzywdzenia i niesprawiedliwości, chcemy jako wspólnota Kościoła duchowo towarzyszyć i wspierać ich na drodze wyzwolenia od skutków zła i do zdrowienia. W ten sposób towarzyszymy samemu Jezusowi, który cierpi w każdym skrzywdzonym człowieku - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas 8. Dnia modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

Tradycyjnie obchody z udziałem ordynariusza kaliskiego miały miejsce w I piątek Wielkiego Postu w katedrze p.w. św. Mikołaja.

Rozpoczynając Nabożeństwo Drogi Krzyżowej biskup Damian podał intencje modlitwy:

Rozważania kolejnych stacji zaczerpnięte zostały z materiałów przygotowanych przez Biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży:

Po nabożeństwie rozpoczęła się Msza św. której przewodniczył biskup Damian Bryl. Homilię wygłosił ks. kan. Bogumił Kempa, delegat biskupa do spraw ochrony dzieci i młodzieży.

Podczas rozważania ks. kanonik zaprosił wiernych do kontemplacji obrazu „Zdjęcie z krzyża” znajdującego się w głównym ołtarzu kaliskiej katedry:

A my jak Józef z Arymatei, jak Maryja, św. Jan i Maria Magdalena pragniemy z czułością ich przyjąć, zrozumieć, usłyszeć ich „niemy krzyk” – kontynuował kaznodzieja i prosił:

Wierzę, że Jezus słyszy to wołanie. I zapewnia nas: „szybko rozkwitnie twe zdrowie”. (…) Oto jestem” – zakończył ks. Kempa.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup Damian podziękował wiernym za modlitwę:

Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym został ustanowiony 3 marca 2017 roku przez Konferencję Episkopatu Polski jako odpowiedź na apel papieża Franciszka.

Informacje dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w diecezji kaliskiej znaleźć można pod adresem: diecezja.kalisz.pl

Tekst, audio i zdjęcia: Tomasz Klimowicz/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła