TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Joachima, Kiry, Maurycego 21 Marca 2023, 00:01
Dziś 8°C
Jutro 10°C
Szukaj w serwisie

W kościele na Zawodziu zaprezentowano odrestaurowane tablice epitafijne - suplement

Adam Szymański Adam Szymański 15:12 26.10.2022

Dla naszych słuchaczy i obserwatorów internetowych mamy interesujące rozszerzenie informacji z przed tygodnia – o prezentacji, znalezionych na Zawodziu i odnowionych, metalowych tablicach epitafijnych. – Pan Mieczysław Machowicz, którego zaangażowanie i pasja do pielęgnowania śladów historii doprowadziły do tejże prezentacji, przyjął zaproszenie do studia naszego radia i dzięki temu możemy przedstawić państwu obszerny wywiad dotyczący tego odkrycia – dostępny pod artykułem.

Wczoraj w kościele św. Wojciecha na Zawodziu, kościele filialnym parafii św. Gotarda, miała miejsce prezentacja odrestaurowanych metalowych tablic epitafijnych znalezionych przed kilku laty w tym drewnianym kościółku.

Przybyłych na prezentację odrestaurowanego skarbu kaliskiej historii – regionalistów i dziennikarzy przywitał proboszcz parafii ks. prał. Andrzej Latoń:


Osobą, dzięki której te zabytki powróciły do naszej świadomości jest pan Mieczysław Machowicz, pochodzący z Zawodzia pasjonat historii, dzięki któremu kaliszanie mogli już np. wcześniej, pływać po Prośnie w zrekonstruowanej "Łodzi św. Wojciecha".


Wśród znalezionych tablic, jest m.in. tablica nagrobna prezydenta Kalisza Jana Opielińskiego, który rządził kaliskim grodem podczas zjazdu trzech cesarzy w dziewiętnastym wieku.

Konserwacji i rekonstrukcji tablic dokonali studenci w Pracowni konserwacji zabytków metalowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierunkiem mgr Agaty Ogińskiej asystenta w Katedrze Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby.

Tekst, audio i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła