TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jarosława, Konrada, Selmy 21 Kwietnia 2024, 08:10
Dziś 0°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

W listopadzie wspólnie czyścimy czyściec!

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 08:12 02.11.2022

Choć strona czystyczysciec.pl działa dopiero kilka dni, zdążyło już ją odwiedzić ponad tysiąc użytkowników, chcących wylosować dla siebie świętego na ten zbliżający się wyjątkowy czas wspominania zmarłych. Zakon Księży Marianów – którego jednym z podstawowych charyzmatów jest modlitwa za dusze zmarłych przebywających w czyśćcu – uruchomił właśnie specjalną stronę czystyczysciec.pl. Zakonnicy chcą zachęcić ludzi – zwłaszcza młodych użytkowników Internetu – do zainteresowania się tematem tak samego czyśćca, jak i tego, w jakim sposób możemy pomóc duszom tam się znajdującym.

Prawdopodobnie nie ma na świecie świadomego człowieka, który nigdy w życiu nie pomyślałby o swojej śmierci. W ciszy. Szczerze, przed samym sobą. Bez głupiego rechotu i popisywania się przed innymi. Bez chęci poklasku.

Nie ma chyba drugiego tak osobistego tematu jak własna śmierć. Dotykającego tak bardzo indywidulanie. Naszą własną śmierć – która nadejdzie tak czy siak, i tego akurat możemy być pewni – będziemy musieli doświadczyć zupełnie samodzielnie. To sprawa, która będzie dotyczyć tylko i wyłącznie nas. Wszak nikt inny nie przejdzie tego momentu za nas. Tak jak każdy sam musiał opuścić brzuch mamy, tak teraz sam będzie musiał z tego świata odejść.

Tak, to trudny temat. Budzący pewnie i strach. Niepewność. Czasem wręcz paniczną pustkę myśli. Jak to może wyglądać? Co wydarzy się potem? I czy w ogóle będzie potem?

Duchowi herosi

Nie ma co ukrywać. Z całą pewnością wielu z nas podczas listopadowych odwiedzin grobów naszych bliskich będzie snuć myśli na temat własnego odejścia z tego świata. Odejścia swojego czy też odejścia swoich bliskich. To nie są proste tematy. Tu nie ma prostej recepty. Nie ma prostej porady.

Z pomocą przychodzi Pismo. Biblia. Wskazując, że śmierć ostatecznie jednak przegrała. Podając szczegółowo historię Odkupienia. Historię zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. I dalej: z pomocą przychodzą także świadectwa konkretnych ludzi. Świętych, którzy także tego przejścia wcale się nie bali. Ba, niektórzy wręcz go oczekiwali. Z tęsknotą. Ze szczerym pragnieniem przebywania z Bogiem. Duchowi herosi.

Powalczyć o Niebo

Niektórzy jeszcze tutaj na ziemi odczuwali, co może wydarzyć się po śmierci. Otrzymywali łaskę wizji, widzeń, objawień. Do niektórych wręcz przychodziły nieznane im wcześniej postaci. Dusze tych, którzy moment śmierci mieli już akurat za sobą. Teraz, cierpiąc w czyśćcu i nie mogąc sobie pomóc, przychodzili po pomoc. Wiemy o przynajmniej kilku takich spotkaniach z biografii św. Ojca Pio. Wiemy o spotkaniu św. Gertrudy ze zmarłym zakonnikiem – bratem Hermanem, za którego święta ofiarowywała następnie codzienną Eucharystię i nabożeństwa do Niepokalanej Maryi Panny. Wiemy o spotkaniach św. Stanisława Paczyńskiego z duszami czyśćcowymi zmarłych na polu bitwy żołnierzy. Wiemy o bracie św. Perpetui, Dinokratesie. Który to odszedł z tego świata w wieku siedmiu lat, a następnie objawił się swej siostrze podczas snu. Wiemy o św. Małgorzacie Marii Alacoque, która spotkała się w duszą pewnej zakonnicy przebywającej w czyśćcu. Podobne spotkania cechowały także życie św. siostry Faustyny. Wiemy wreszcie o świadectwie św. Piotra Damiani, któremu jedna z dusz miała powiedzieć, że każdego roku Maryja uwalnia z czyśćca tysiące dusz.

Dziś Kościół daje nam szansę włączenia się w ten bezinteresowny akt miłości, jakim jest modlitwa za dusze czyśćcowe – modlitwa, która zwłaszcza w pierwszych dniach listopada nabiera tak wyjątkowego sensu. Właśnie wówczas bowiem pojawia się szansa, aby każdego dnia (od 1 do 8 listopada) uzyskać dla konkretnej duszy odpust zupełny. Łaskę Nieba.

Czysty Czyściec

Chcąc zachęcić do modlitwy za zmarłych, których dusze cierpią w czyśćcu, stworzono właśnie specjalną stronę czystyczysciec.pl. Główną ideą tej modlitewnej akcji jest wylosowanie na miesiąc listopad konkretnego świętego, do którego przyporządkowana będzie określona grupa dusz czyśćcowych. Grupa, która bardzo ściśle nawiązuje do życiorysu świętego. I tak na przykład: wraz ze św. Ignacym Loyolą będziemy modlić się w listopadzie za zmarłych żołnierzy, ze św. Janem Marią Vianney’em za zmarłych księży proboszczów, ze św. Iwo za zmarłych prawników, a ze św. Rafałem Archaniołem za zmarłych podróżników.

Choć strona czystyczysciec.pl działa dopiero kilka dni, zdążyło już ją odwiedzić ponad tysiąc użytkowników. Chcących wylosować dla siebie świętego na ten zbliżający się wyjątkowy czas wspominania zmarłych. Wspominania i wstawiania się za nimi.

Tekst za: KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła