TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Damiana, Romana, Romany 23 Lutego 2024, 10:25
Dziś 11°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

II Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych w Kaliszu

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 28.06.2015

Orkiestra Dęta OSP z Kramska wygrała Wojewódzki Przegląd Orkiestra Dętych w Kaliszu, który odbył się w niedzielę 28 czerwca.

Drugie miejsce zdobyła Orkiestra Dęta OSP Rychwał, trzecie miejsce należało do OSP Pruszków, która jednocześnie zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji powiatowej. Kolejne miejsca należały do Rajska, Krzywinia, Kościelnej Wsi, Czajkowa, Koźminka i Liskowa. Te orkiestry będą reprezentować Wielkopolskę na Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP za rok.    

21 orkiestr dętych z całej Wielkopolski wzięło udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych, który odbył się 28 czerwca w Kaliszu. Ze względu na deszczową pogodę przegląd przeniesiono do hali Ośrodka Sportu Rekreacji i Rehabilitacji w Kaliszu. Podczas koncertu, pod batutą Marka Kubery zagrały wspólnie wszystkie orkiestry. Ponad 750 muzyków i ponad 200 mażoretek, wykonało razem, w imponujący sposób, hymn OSP - Rycerze św. Floriana i  utwór Monterey.

- To wielkie święto orkiestr dętych. Dziękuje za udział w wojewódzkim przeglądzie i za to, że tak licznie odpowiedzieliście na zaproszenie organizatorów. Wspólny koncert w jednym miejscu to imponujący widok. Gratuluje zwycięzcom i wszystkim orkiestrom, które wzięły udział w przeglądzie - podsumował wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego i jednocześnie wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego OSP wręczał puchary najlepszym orkiestrom wraz ze starostą kaliskim Krzysztofem Nosalem, członkami jury, Przewodniczącym Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysławem Łuczakiem oraz zastępcą Komendanta Miejskiego PSP w Kaliszu st. bryg. Markiem Burzyńskim.

Przegląd trwał blisko 9 godzin. Przewodniczącym jury był Krzysztof Żeleśkiewicz, a członkami Marian Chmielewski i Henryk Łazarek. Jury oceniało orkiestry tylko za występ muzyczny według kryteriów przewidzianych w regulaminie.

- Jest w orkiestrach dętych siła. To było widać tutaj w Kaliszu. Poziom orkiestr był wysoki, mam nadzieję, że te które uzyskały prawo do reprezentowania województwa wielkopolskiego w dalszych eliminacjach regionalnych dotrą dzięki swoim umiejętnościom również na ogólnopolski przegląd. Trudne mieliśmy zadanie, żeby spośród wszystkich orkiestr wybrać te 10, bo poziom niektórych był bardzo wyrównany- mówił Krzysztof Żeleśkiewicz przewodniczący jury.

- Mam nadzieję, że będziemy się spotykać na rynku głównym Kalisza, gdzie będziecie jeszcze piękniej błyszczeć w swoich strojach. Wszyscy włodarze miast i miejscowości będą przyjeżdżać do Kalisza, i będzie to dobre miejsce do spotkań zarówno orkiestr  jak i samorządowców, którzy będą mogli omawiać nowe rozwiązania dla naszych miejscowości - mówił podczas otwarcia Grzegorza Sapiński Prezydenta Miasta Kalisza. 

Do Kalisza przyjechały orkiestry ze Słupcy, Kraszewic, Rajska, Czajkowa, Rychwała, Blizanowa, Krzywinia, Kramska, Skalmierzyc, Kościelnej Wsi, Środy Wielkopolskiej,  Koźminka, Liskowa Mycielina, Tykadłowa, Chełmc, Stawiszyna, Rychnowa, Pruszkowa, Tłokini Wielkiej i Iwanowic

Orkiestry grały podczas mszy świętych  w kaliskiej Katedrze, w kościele Garnizonowym i  w Sanktuarium św. Józefa.

Wydarzenie organizowało Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej,  Zarząd Wojewódzki OSP w Poznaniu, Zarząd Powiatowy OSP w Kaliszu, a współfinansował je  Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła