TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anatola, Leszka, Tamary 03 Czerwca 2023, 17:27
Dziś 19°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

W Sycowie od 20 lat działa Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga

W niedzielę, 23 września 2012 roku Eucharystią sprawowaną o godzinie 9.00 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła przez Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka...

...zakończyły się uroczystości związane z 20-leciem istnienia Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w tym mieście.

Jak przebiegały uroczystości rocznicowe można usłyszeć w relacji serwisowej, którą zamieszczamy poniżej...


Jak się dowiadujemy ze specjalnego opracowania dziejów Stowarzyszenia w Sycowie: Dzieło Kolpinga jest katolickim związkiem społecznym, który w szczególny sposób wspiera rozwój osobistych predyspozycji swoich członków i oferuje im oraz społeczeństwu pomoc życiową. Poprzez działalność swoich członków i grup wspiera dobro wspólne w chrześcijańskim znaczeniu. Jest zorganizowaną wspólnotą katolicką, złożoną z parafialnych Rodzin Kolpinga działających na terenie całej Polski zrzeszonych w Związku Centralnym Dzieła Kolpinga w Polsce mającym swą siedzibę w Krakowie. Nadrzędnym celem Dzieła Kolpinga jest wyrobienie w każdym umiejętności kształtowania swojego życia w sposób godny i odpowiedzialny.


Ks. Adolph Kolping wygłosił setki kazań i napisał wiele artykułów propagujących idee społecznej nauki Kościoła, stając się jednocześnie jej realnym wykonawcą. Zmarł 4 grudnia 1865 roku. Po długotrwałym i wielokrotnie przerywanym procesie beatyfikacyjnym 27 października 1991 r. ks. Kolping został wyniesiony przez Jana Pawła II na ołtarze. Sam Ojciec Św. powiedział o Nim, że „jest wzorem do naśladowania dla współczesnego świata".


Stowarzyszenie „Rodzina Kolpinga” w Sycowie, zostało założone w 1992 roku. Stało się to dzięki, dziś już niestety nieżyjącym osobom: ks. Prałatowi Janowi Gorczycy oraz panom Alfonsowi Pietzonka i Zdzisławowi Biernatowi, którzy nawiązali pierwsze kontakty z Rodziną Kolpinga z Malsch, w Badenii Wirtembergii oraz z Sekretariatem Międzynarodowego Dzieła Kolpinga w Kolonii.


Więcej na temat Rodziny Kolpinga w Sycowie dowiesz się z rozmowy z Józefem Promnym, przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Sycowie
- znajdziesz ją TUTAJ
Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła