TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Donaty, Olechny, Kajetana 07 Sierpnia 2025, 07:44
Dziś 15°C
Jutro 26°C
Szukaj w serwisie

Wakacyjne rekolekcje ministrantów diecezji kaliskiej

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 13:17 05.08.2025

Kiedy powrócicie już do swoich domów – pamiętajcie o osobie św. Piotra, abyście się nie lękali dawać świadectwa wśród Waszych rodzin, ale też pośród kolegów i koleżanek. Niech ten przeżyty przez Was czas formacji będzie zalążkiem czegoś dobrego, co w przyszłości wyda piękny owoc – mówił ks. Mateusz Paprocki, Duszpasterz Służby Liturgicznej Diecezji Kaliskiej, podczas Mszy św. sprawowanej w seminaryjnej kaplicy przy ul. Złotej 144. Eucharystia była zwieńczeniem tygodniowych rekolekcji wakacyjnych dla ministrantów szkół podstawowych, którym patronował św. Piotr Apostoł.

Doroczne rekolekcje wakacyjne dla najmłodszych przedstawicieli Liturgicznej Służby Ołtarza rozpoczęły się w niedzielę, 27 lipca, a zakończyły w sobotę – 2 sierpnia. Wzięło w nich udział 30 ministrantów z różnych stron diecezji kaliskiej.

Wakacyjna formacja diecezjalnych przedstawicieli LSO trwa już od kilku lat. Więcej o inicjatywie mówi ks. Mateusz Paprocki:

 

Na dni skupienia do Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu dotarli ministranci z parafii św. Anny w Bralinie, parafii św. Idziego w Brzeźniu, parafii św. Apostołów Filipa i Jakuba w Bukownicy, parafii św. Wojciecha w Burzeninie, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu, parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu, parafii Przemienienia Pańskiego w Klonowej, parafii św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie, Sanktuarium Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach, parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie, parafii Zwiastowania Pańskiego w Skrzebowej oraz parafii św. Stanisława Biskupa w Żerkowie.

Powyższe parafie otrzymały po 10 punktów w rankingu na najaktywniejszą wspólnotę ministrancką roku szkolnego 2024/2025.

Nie zabrakło również pamiątkowych statuetek dla ministrantów, którzy najaktywniej uczestniczyli w rekolekcjach. Byli to: Mikołaj z Burzenina, Jasiu i Kuba z Brzeźnia, Mikołaj z Żerkowa oraz Kuba z Nowych Skalmierzyc. A w jaki sposób mogli się wykazać? Patrząc na przebieg „typowego” dnia – możliwości było sporo:

Podczas Mszy Św. kończącej rekolekcje ministranci modlili się o dobre owoce tego czasu. Można pójść w tym kluczu krok dalej i zadać sobie pytanie, czy tego typu formacja LSO ma charakter powołaniowy?

 

Choć tegoroczne rekolekcje wakacyjne dla ministrantów szkół podstawowych zapisały się już na kartach historii – to nie koniec wakacyjnych inicjatyw przeznaczonych dla tejże wspólnoty:

 

Wakacje to czas wolny, ale nie wolny od Boga. O tym przypomina Duszpasterz Służby Liturgicznej Diecezji Kaliskiej:

 

Cieszymy się, że w naszej diecezji z tak dużą dbałością podchodzi się do liturgii i dba się o formację osób, które służą przy ołtarzu. Jesteśmy wdzięczni i gratulujemy.

Tekst: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz
Audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz
Zdjęcia: ks. Mateusz Paprocki & Ministranci Diecezji Kaliskiej

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła