TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Maja 2024, 14:38
Dziś 24°C
Jutro 21°C
Szukaj w serwisie

Wejście 383. Kaliskiej i 29. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę cz. 2.

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 16:40 14.08.2020

Przedstawiciele pielgrzymów 383. Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki i 29. Diecezji Kaliskiej weszli na Jasną Górę. Do pątników dołączyły dwie grupy rowerowe. W pielgrzymowanie włączyli się przede wszystkim pielgrzymi duchowi. Kaliskich pątników witał na Jasnej Górze biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, który przybył z grupą rowerową.

W tym roku pielgrzymka od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa ma charakter sztafetowy, a towarzyszy jej hasło „Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję”. Kierownikami pielgrzymki są ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, a ojcem duchownym – ks. Paweł Nowacki.

Bp Łukasz Buzun, który w tym roku dotarł na Jasną Górę na rowerze wspomina swoje wcześniejsze pielgrzymowanie do Matki Bożej Częstochowskiej. – Siedem razy prowadziłem pielgrzymkę będąc zakonnikiem w klasztorze w Wieruszowie. Potem pielgrzymowałem z Włodawy, Warszawy, a także byłem pątnikiem pielgrzymki siedleckiej, która podążała na Jasną Górę 14 dni i to była najdłuższa moja pielgrzymka do Maryi – wspomina w rozmowie z KAI biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

W tym roku duchowny po raz drugi dołączył do rowerzystów pielgrzymki kaliskiej. – Pielgrzymując wstępujemy do kościołów i zatrzymujemy się, aby pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem. Odmawiamy też Koronkę do Miłosierdzia Bożego i modlitwę brewiarzową. Dzień kończymy Apelem Jasnogórskim, a na różańcu modlimy się indywidualnie w czasie jazdy. Oczywiście, każdego dnia uczestniczymy we Mszy św. – zaznaczył bp Buzun, który podkreślał, że każda pielgrzymka owocuje radością, a przede wszystkim ubogaca wnętrze człowieka.

W dniu wejścia na Jasną Górę każda z grup w większej liczbie swoich przedstawicieli (do 50 osób) dotarła do tronu Jasnogórskiej Królowej Polski łącząc swoje pielgrzymowanie autokarowe z pieszym. W Kłobucku nastąpiło uroczyste zawiązanie kolumny diecezjalnej pielgrzymki podczas Mszy św. pod przewodnictwem bpa Łukasza Buzuna.

- Każdego dnia przedstawiciele trzech grup pielgrzymkowych w liczbie ok. 50 osób podążali tradycyjną trasą Kaliskiej Pielgrzymki i po skończonym dniu wracali do swoich domów. Kolejnego dnia, kolejna grupa przyjeżdżała w miejsce gdzie poprzednia grupa zakończyła swój etap i wyruszała na kolejny odcinek trasy do Częstochowy. I tak przez kolejne dni, aż do Kłobucka. Bo tam wszystkie grupy wyruszające tradycyjnie z Kalisza i innych miejscowości naszej diecezji w większej grupie swoich przedstawicieli spotkały się na wspólnej Mszy św. jak to bywało w poprzednich latach – tłumaczy w rozmowie z KAI ks. Rafał Grzęda.

Ks. Paweł Nowacki w swoich konferencjach odwoływał się do nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego. - Tematem przewodnim pielgrzymki są słowa, które wypowiedział przed śmiercią ks. kardynał August Hlond „Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję”, ale tak naprawdę swoim życiem realizował je ks. kardynał Stefan Wyszyński. Przez ten czas pielgrzymowania chcemy przyjrzeć się temu co Prymas Tysiąclecia ma do powiedzenia ludziom współczesnym. Oczekujemy na jego beatyfikację, więc tym bardziej trzeba przyjrzeć się jego nauczaniu i odebrać od niego wiele cennych lekcji. Dla niego zawsze liczył się drugi człowiek. Od tego punktu wyszliśmy, aby potem przekonać się co Kardynał ma do powiedzenia zarówno kobietom jak i mężczyznom, rodzinom, jak i tym, którzy mają problem z przebaczeniem. Dużo jest tych tematów, bo to był wielki czas jego działania w Polsce i miał wielkie oddziaływanie na ludzi. Tak więc ks. kardynał Wyszyński przewodnikiem na drodze naszego pielgrzymowania w tym roku – podkreśla ojciec duchowny pielgrzymki.

Piesza Pielgrzymka Kaliska składa się z 7 grup kaliskich, 14 promienistych, 2 rowerowych i duchowej. 11 sierpnia z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wyruszyły na szlak dwie grupy rowerowe. Od 29 lat w pielgrzymkę kaliską wpisują się grupy promieniste z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Pleszewa, Krotoszyna, Kępna, Odolanowa, Koźmina, Sycowa, Giżyc, Opatówka, Błaszek, Liskowa.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. 16 sierpnia po Mszy św. o godz. 6.00 przedstawiciele wylosowanych na ten dzień grup pielgrzymkowych sprzed Szczytu Jasnogórskiego wyruszą w drogę powrotną do Kalisza. - Ostatniego dnia pielgrzymki w dniu powrotu do Kalisza każda grupa może delegować 5 reprezentantów z symbolami, flagami, znakami grupy pielgrzymkowej, aby symbolicznie powrócić do św. Józefa gdzie tradycyjnie rozpoczyna się nasze pielgrzymowanie według odwiecznego hasła „Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa” – mówi ks. Rafał Grzęda.

W środę 19 sierpnia pątnicy powrócą do Kalisza. Pielgrzymkę zakończy Msza św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W tym roku postawiono akcent na duchowe pielgrzymowanie. Każdego dnia trwania pielgrzymki w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu od godz. 19.30 do godz. 21.00 odbywają się spotkania z konferencją i modlitwą prowadzone przez ojca duchownego pielgrzymki ks. Pawła Nowackiego. Spotkania są transmitowane przez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizję Internetową „Dom Józefa”.

Tekst: KAI
Zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła