TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aldony, Brunona, Emila 11 Października 2024, 21:03
Dziś 10°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Wejście Pielgrzymki Kaliskiej na Jasną Górę

2146 pielgrzymów 381. Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki i 27. Diecezji Kaliskiej weszło w poniedziałek wieczorem na Jasną Górę. Do pątników dołączyły dwie grupy rowerowe. W pielgrzymowanie włączyło się także 202 pielgrzymów duchowych. Kaliskich pątników witał na Jasnej Górze biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Wolność”. Kierownikami pielgrzymki byli ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, a ojcem duchownym – ks. Łukasz Skoracki.

Bp Łukasz Buzun w rozmowie wspomina swoje pielgrzymowanie na Jasną Górę. – Siedem razy prowadziłem pielgrzymkę będąc zakonnikiem w klasztorze w Wieruszowie. Potem pielgrzymowałem z Włodawy, Warszawy, a także byłem pątnikiem pielgrzymki siedleckiej, która podążała na Jasną Górę 14 dni i to była najdłuższa moja pielgrzymka do Maryi – wspomina biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Podkreśla, że każda pielgrzymka owocuje radością, a przede wszystkim ubogaca wnętrze człowieka. - Cały proces pielgrzymowania jest owocujący. Każdy z nas kiedy jest na Jasnej Górze to czuje radość, która jest wypracowana przez trud pielgrzymi. W drodze pielgrzymi otwierają swoje serca i umysły na Pana Boga, bo jest wspólnota modlitewna, Eucharystia, Słowo Boże. Pątnicy otwierają się także na drugiego człowieka. Poprzez pielgrzymkę człowiek porządkuje swoje wnętrze, a owocem tego jest radość – stwierdził hierarcha.

Ks. Szymon Rybak wskazuje, że pielgrzymka jest czasem niezwykłym. - W tym całym zmęczeniu i trudzie widać Opatrzność Bożą, opiekę Matki Najświętszej i św. Józefa. Pan Bóg działa poprzez ludzi i różne sytuacje. Kiedy rozmawiałem z ludźmi to mówili, że są zmęczeni, że im coś doskwiera, ale nie zrażali się i niosąc swoje intencje do Maryi z ufnością kroczyli dalej – powiedział kierownik pielgrzymki.

Ks. Łukasz Skoracki w swoich konferencjach pokazywał, że warto w swoim życiu naśladować św. Józefa. – W głoszonych konferencjach w większej mierze skoncentrowałem się na św. Józefie, ponieważ obchodzimy Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego, a wolność związaną z polską niepodległością potraktowałem jako rzeczywistość duchową. Warto wpatrywać się w ludzi, którzy w momentach całkowitego zniewolenia zachowali wolność serca. Chciałem przekonać każdego, który idzie na pielgrzymkę i siebie samego, że kiedy Bogu ufamy i wierzymy, to nie wszystko musi zmienić się w życiu, abyśmy byli ludźmi wolnymi i szczęśliwymi – mówi ojciec duchowny.

Jako pierwsza na Jasną Górę weszła grupa różowo-niebieska z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, której przedstawiciele nieśli obraz św. Józefa Kaliskiego. Na czele szli: bp Łukasz Buzun i ks. prał. Jacek Plota, kustosz kaliskiej bazyliki. – Aspekt Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego podkreśliło wejście na Jasną Górę z obrazem św. Józefa, który na początku istnienia diecezji kaliskiej peregrynował po wszystkich parafiach i teraz umieszczony jest w kaplicy seminaryjnej. Było to symboliczne przejście św. Józefa do Maryi, czyli z Narodowego Sanktuarium św. Józefa do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej – zaznacza ks. Rafał Grzęda.

W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę w 24 grupach, w tym 8 kaliskich, 13 promienistych i 2 rowerowych, uczestniczyło wraz z pielgrzymami duchowymi prawie 2400 osób, w tym 42 kapłanów, 7 diakonów, 19 kleryków, 12 sióstr zakonnych. W grupach były także 4 pary nowożeńców.

Już po raz kolejny w pielgrzymowanie włączyła się grupa złota licząca 202 osoby, która codziennie duchowo łączyła się z pątnikami za pośrednictwem Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej. Jak informuje dyrektor rozgłośni ks. Mateusz Puchała uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje przesyłali telefonicznie i mailem, a były one omadlane na trasie pielgrzymki. Pielgrzymi duchowi brali udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Pierwsza grupa promienista wyruszyła już 6 sierpnia z parafii św. Marcina w Jarocinie. Pielgrzymi grup kaliskich wyszli 9 sierpnia, a żegnał ich pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała.

14 sierpnia o godz. 9.00 rano pielgrzymi z Kalisza zgromadzą się przed jasnogórskim szczytem, by wraz z pątnikami z Siedlec, Łomży i Płocka uczestniczyć we Mszy św. Potem zostanie odprawiona droga krzyżowa.

15 sierpnia o godz. 17.45 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Eucharystię będzie sprawował ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pątnicy w drogę powrotną wyruszą 16 sierpnia po Mszy św. sprawowanej o godz. 6.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

W niedzielę, 19 sierpnia, w Kaliszu powita pątników biskup kaliski Edward Janiak. Pielgrzymkę zakończy Msza św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem pasterza Kościoła Kaliskiego.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła