TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Blanki, Edmunda, Eligiusza 01 Grudnia 2021, 23:36
Dziś 6°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Wejście Pielgrzymki Kaliskiej na Jasną Górę

Najstarsza pielgrzymka weszła na Jasną Górę

Ponad 2400 pielgrzymów 377. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 23. Diecezji Kaliskiej weszło w środę wieczorem na Jasną Górę. Do pątników dołączyło 160 rowerzystów. Kaliskich pielgrzymów witali na Jasnej Górze: bp senior Teofil Wilski i bp nominat Łukasz Buzun. W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”.

Pątników powitał też podprzeor o. Jan, który wyraził radość z obecności na Jasnej Górze pielgrzymów z diecezji kaliskiej. - W roku kanonizacji św. Jana Pawła II, największego z Polaków, w roku konsekracji o. Łukasza Buzuna z naszego paulińskiego zakonu na biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej tu na Jasnej Górze pozdrawiamy i witamy wszystkich pielgrzymów diecezji kaliskiej. Jesteście wielkimi bohaterami XXI wieku. Podziwiamy Waszą odwagę. Gratulujemy Waszym rodzicom, rodzeństwu i duszpasterzom, że odważyliście się iść na Jasną Górę pokonując tyle kilometrów. Modlimy się za Was, aby ta pielgrzymka w przyszłości przynosiła błogosławione owoce – powiedział gospodarz.
 
W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę w 24 grupach uczestniczyło wraz z pielgrzymami duchowymi 2570 osób. Wśród nich było: 48 księży, 10 diakonów, 27 kleryków, 11 sióstr zakonnych. Najliczniejszą grupą była oliwkowa z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku licząca 239 pielgrzymów. Najmłodszym pątnikiem był mający 1 miesiąc Kryspin z grupy międzynarodowej Argento, a najstarszym 78-letni Lucjan z grupy różowo-niebieskiej z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Najmłodsi rowerzyści to 5-letnia Małgosia i 7-letni Jaś, a najstarszy - 77-letni Jerzy.

Kierownikiem pielgrzymki po raz drugi był ks. Rafał Kopis, a ojcem duchownym – ks. Łukasz Pondel.

Już po raz trzynasty w pielgrzymowanie włączyła się grupa złota, która codziennie duchowo łączyła się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje przesyłali telefonicznie i mailem, a były one omadlane na trasie pielgrzymki. Pielgrzymi duchowi brali udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Pierwsza grupa promienista wyruszyła już 6 sierpnia z parafii św. Marcina w Jarocinie. Pielgrzymi grup kaliskich wyszli 9 sierpnia, a żegnał ich bp senior Stanisław Napierała.

Pątnicy będą mieli okazję uczestniczyć w święceniach biskupich paulina o. Łukasza Buzuna, który został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej. Święcenia biskupie odbędą się na Jasnej Górze w sobotę, 16 sierpnia, o godzinie 11:00.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. 19 sierpnia w Kaliszu powita pątników biskup kaliski Edward Janiak.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Zdjęcia i nagrania audio: Radio Rodzina Kalisz
Nagrania video: ok24.tv

377. Kaliska i 23. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę


Biskup Teofil Wilski wita Pielgrzymów na Jasnej Górze


Ks. Rafał Kopis na Jasnej Górze mówi o Kaliskiej i Diecezjalnej Pielgrzymce


Ks. Prałat Jasek Plota tuż przed powitaniem tegorocznych Pialgrzymów na Jasnej Górze


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła