TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Blanki, Edmunda, Eligiusza 01 Grudnia 2021, 22:38
Dziś 6°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej w Katedrze

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 03.04.2015

Naszą odpowiedzią na obecność i miłość Jezusa niech będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Niech Kongres Eucharystyczny w naszej diecezji pomoże nam odnaleźć na nowo adorację – mówił bp Stanisław Napierała podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej celebrowanej w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

W homilii emerytowany biskup kaliski wskazał, że Jezus objawił człowiekowi swoją miłość czyniąc siebie Eucharystią. - Mocą tej miłości Jezus stał się dla nas pokarmem, mocą tej miłości przemienił chleb w swoje Ciało i wino w swoją Krew, a wcześniej w czasie publicznej działalności zapowiedział: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew ma życie wieczne”. Oto miłość, która dała nam Eucharystię – powiedział celebrans.

Stwierdził, że Jezus ustanawiając przykazanie miłości objął nim wszystkich ludzi. - Nowość Jezusowego przykazania polega na sposobie okazywania ludziom naszej miłości. Jak ta miłość ma wyglądać? Jezus przedstawił ją w geście umycia nóg apostołom. Posługując się językiem gestu i symbolu Jezus mówił, że nasza miłość powinna być na wzór Jego miłości: pokorna i służebna – zaznaczył kaznodzieja.

Dodał, że najważniejsze w przykazaniu miłości jest dostrzeżenie w bliźnim człowieka. - Miłować znaczy dzielić się z innymi, pomagać im, dawać im siebie, dawać swój czas, ale nie promować siebie jak to się dziś często zdarza. Najważniejsze w przykazaniu miłości jest dostrzeżenie w drugim człowieka, okazywanie mu szacunku niezależnie od tego jak on wygląda i kim jest. Miłować znaczy, jak zwykł mówić św. Jan Paweł II, uklęknąć przed majestatem człowieka – podkreślił bp senior.

Zachęcał wiernych do adoracji Najświętszego Sakramentu. – Jezus do końca nas umiłował. Powodowany tą miłością ustanowił Eucharystię i dla niej ustanowił kapłaństwo. Pozostał w ten sposób z nami w Najświętszym Sakramencie. Naszą odpowiedzią na tę obecność i miłość niech będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Niech Kongres Eucharystyczny w naszej diecezji pomoże nam odnaleźć na nowo adorację. My wszyscy mamy sposobność raz po raz, a może każdego dnia przechodzić obok kościoła. Ludzie nieraz biegną, spieszą się, w ogóle go nie zauważają, a to jest dom pośród naszych domów - dom naszego Pana i nasz dom. Niektórzy zdejmują  czapkę, niektórzy przystają w tym biegu i skłaniają głowę, niektórzy się przeżegnają. Jest ta świadomość, że z nami jest Pan obecny w Eucharystii, kochający nas, ale trzeba ją pogłębić przez odnalezienie adoracji, żeby chociaż na chwilę wejść i powiedzieć: Panie Jezu witaj – mówił bp Napierała.

Przekonywał, że Jezus kocha każdego człowieka. - Zapamiętajmy to radosne stwierdzenie, że Jezus mnie kocha do końca. Nie obawiajmy się o siebie ani o swoich bliskich, z Jezusem zwyciężymy – powiedział pierwszy biskup kaliski.

Podczas liturgii Wielkiego Czwartku bp Stanisław Napierała obmył nogi dwunastu mężczyznom – przedstawicielom parafian Katedry św. Mikołaja w Kaliszu.

Uroczystość była okazją do złożenia przez przedstawicieli parafii oraz dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych życzeń biskupowi i kapłanom z okazji ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa.

Podczas liturgii Wielkiego Czwartku z bp. seniorem Stanisławem Napierałą modlili się: proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński, emerytowany proboszcz katedry ks. prał. Andrzej Gaweł, kapłani pracujący w Wyższym Seminarium Duchownym, Kurii Diecezjalnej i katedrze.  

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła