TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Blanki, Edmunda, Eligiusza 01 Grudnia 2021, 22:23
Dziś 6°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Wigilia Paschalna w Kaliskiej Katedrze

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 19.04.2014

Zmartwychwstanie Pańskie oznajmia nam, że prawda i dobro zawsze zwyciężają. Nam się tylko wydaje, że zło tak bardzo panoszy się, ale zwycięstwo należy do prawdy i dobra - mówił bp Edward Janiak w katedrze kaliskiej podczas liturgii Wigilii Paschalnej i Zmartwychwstania Pańskiego.

Uroczystości przewodniczył ordynariusz kaliski bp Edward Janiak w asyście kapłanów pracujących w Wyższym Seminarium Duchownym, Kurii Diecezjalnej i katedrze.

W homilii biskup kaliski porównał noc Bożego Narodzenia z nocą zmartwychwstania Pańskiego. - Wśród nocy szczególnych ta, która jest Wielką Nocą różni się bardzo od tej cichej, świętej, pokój niosącej, gdzie śpiewamy wśród nocnej ciszy. Dzisiaj gromadzimy się, aby wysławiać zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią, zwycięstwo piekła i szatana wyśpiewane w Orędziu Paschalnym. Te dwie zbawcze noce pełne blasku, pełne światła, którym jest Jezus Chrystus – mówił celebrans. 

Stwierdził, że liturgia Wigilii Paschalnej ogłaszająca zmartwychwstanie Pańskie skupia uwagę na dwóch ważnych żywiołach, którymi Bóg posługuje się w zbawianiu świata, a które mają związek ze zmartwychwstaniem Chrystusa, a są nimi ogień i woda. - Boimy się w życiu zimna i ciemności, ale też w sferze życia duchowego jakże często dokucza nam zimno, ciemność w życiu społecznym, rodzinnym. Może to być brak miłości, znieczulica, obojętność, bezsens życia, kłamstwo i wreszcie życie w ciemnościach grzechu. Zmartwychwstały Chrystus przynosi nam duchowe ciepło, duchowe światło – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.

Wskazał, że podstawową prawdą wiary jest to, że zmartwychwstanie Chrystusa zapowiada zmartwychwstanie człowieka. - Do chwały zmartwychwstania idzie się przez krzyż, cierpienie tak, jak On szedł nasz Zbawiciel – powiedział bp Janiak, który dodał, że zmartwychwstanie jest wezwaniem do dobrego życia na ziemi. - Starajmy się żyć, jak ludzie wyzwoleni, jak świadkowie Chrystusa. Jezus za życia jednał ludzi z Bogiem, odpuszczał grzechy, przywrócił raj dobremu łotrowi w czasie trzygodzinnego konania na krzyżu. Sam Jezus po trzech dniach zmartwychwstał, pokonał śmierć. Śmierć nie będzie ostatnim aktem człowieka, będzie nim zmartwychwstanie – stwierdził.

Podkreślał, że liturgia Wigilii Paschalnej nawiązuje do chrztu świętego. - Przez chrzest człowiek jednany jest z Bogiem, przez chrzest otwierają się dla człowieka bramy raju, dlatego jesteśmy wdzięczni za chrzest, za naszych rodziców, którzy zdecydowali o włączeniu nas do Kościoła. Dzisiejszym Alleluja dziękujemy Zbawicielowi za dar chrztu, za to, że jesteśmy w Kościele – mówił hierarcha.

Zachęcał wiernych, aby słowem i czynem świadczyli o Jezusie i głosili miłosierdzie Boże. – Chrystus umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia i wtedy, kiedy jawią się trudności, jak należy postąpić, dobrze zadać sobie pytanie, a co zrobiłby Pan Jezus i wtedy nasze wątpliwości znikną, Wbrew myśleniu ludzkiemu człowiek jest zdolny do heroizmu. Człowiek, który nie ma Boga w sercu potrafi być okrutny, potrafi zabijać, dokuczać. Idąc w to życie, które nie jest łatwe starajmy się nieść optymizm, ale wypraszajmy też miłosierdzie dla nas i całego świata – powiedział biskup kaliski. 

Biskupowi i wiernym życzenia złożył ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry św. Mikołaja w Kaliszu.

Liturgię zakończyła procesja rezurekcyjna z zapalonymi świecami ulicami Kalisza.

Uroczystość uświetniły chóry: parafialny i młodzieżowy z katedry oraz orkiestra Kalisza. W liturgii uczestniczyła także Straż Rzymska istniejąca od wielu lat przy katedrze.

Liturgia była transmitowana przez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła