TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Blanki, Edmunda, Eligiusza 01 Grudnia 2021, 22:04
Dziś 6°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Wigilia Paschalna w Sanktuarium Świętego Józefa

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 19.04.2014

Z Chrystusem ciągle można powstać na nowo z upadku do dobra, ze śmierci grzechu do życia w łasce, z Nim zawsze można rozpoczynać na nowo – mówił Biskup Senior Stanisław Napierała podczas liturgii Wigilii Paschalnej w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii pierwszy Biskup Kaliski stwierdził, że zmartwychwstały Chrystus jest podstawą wiary człowieka. - Wierzymy w Niego, bo jest Bogiem. Nasza wiara nie jest daremna. Wszystko co jest w tej wierze, co znajduje się w Ewangelii pochodzi od Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, zmartwychwstałego, Boga i człowieka. Wszystko to jest prawdą, chociaż nie zawsze to rozumiemy – powiedział celebrans.

Odniósł się do słów Jezusa: „Jeśli kto wierzy we Mnie, choćby i umarł żyć będzie”. - My wierzymy Panie Jezu w Ciebie, więc co znaczą te słowa? Umrzemy, śmierć położy kres naszemu życiu na ziemi, tak jak położyła kres życiu Jezusa w Jego człowieczeństwie. Umrzemy, ale będziemy żyć, bo wierzymy w Jezusa Chrystusa. Umrzemy i przez śmierć mocą Chrystusa zmartwychwstaniemy, przejdziemy do innego życia, tego życia, do którego Jezus przeszedł zmartwychwstając w swoim człowieczeństwie. A to życie, to jest życie, w którym żyje Bóg, to jest pełnia życia, pełnia radości, pełnia szczęścia. To jest życie wieczne, bo do niego śmierć nie ma przystępu – wskazywał Biskup Senior.

Życzył wiernym radości. - Życzę wszystkim radości paschalnej, tej od Jezusa Chrystusa, tej, którą przekazywał tuż przed swoją męką i śmiercią Pan Jezus w wieczerniku apostołom, gdy mówił „aby radość Moja była w Was i aby radość Wasza była pełna”. Niech ta radość Jezusa, wielkanocna, paschalna radość nas wszystkich napełni, którzy wierzymy w Jezusa Chrystusa – mówił.

Życzył też pokoju i mocnej nadziei. - Niech nas napełni pokój Jezusa, który Zmartwychwstały przyniósł apostołom i niech nas napełni nadzieja, mocna nadzieja oparta na Chrystusie zmartwychwstałym, że z Nim ciągle można powstać na nowo z upadku do dobra, ze śmierci grzechu do życia w łasce, że z Nim zawsze można rozpoczynać na nowo – podkreślił Biskup Stanisław.

Przed procesją życzenia wielkanocne złożył wszystkim kustosz kaliskiej bazyliki Ks. Prałat Jacek Plota, który podziękował także Księdzu Biskupowi Seniorowi za przewodniczenie liturgii. – Dziękujemy Księdzu Biskupowi Stanisławowi, pierwszemu Biskupowi Kaliskiemu za rozsławianie św. Józefa przez 20 lat, kiedy był Pasterzem naszej diecezji i teraz, kiedy jest Biskupem Seniorem. Myślę, że św. Józef w sposób szczególny podziękuje Księdzu Biskupowi – powiedział ks. Plota.

Liturgię zakończyła procesja rezurekcyjna wokół figury bł. Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział: kapłani z Sanktuarium św. Józefa, Bractwo św. Józefa, Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej, Orkiestra Dęta Gród nad Prosną, mieszkańcy Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta, ministranci, młodzież i dzieci oraz licznie zgromadzeni wierni.

Tekst i foto: Ewa Kotowska-Rasiak
Nagranie: Ks. Krzysztof Duchnowski

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła