TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Gerwazego, Protazego, Sylwii 19 Czerwca 2024, 10:00
Dziś 27°C
Jutro 21°C
Szukaj w serwisie

Wspomnienie św. Rity z Cascii w Kostowie

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 22:40 22.05.2024

Św. Rita słynie z tego, że przeprowadza nas przez różne trudne doświadczenia i oręduje za nami, byśmy mogli przejść nawet przez te sytuacje, które po ludzku wydają nam się beznadziejne – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas Mszy św. sprawowanej we wspomnienie św. Rity z Cascii w kościele pw. św. Augustyna w Kostowie. Podczas Eucharystii wprowadzono do świątyni relikwie pierwszego stopnia św. Rity oraz dokonano poświęcenia kaplicy z nową figurą tejże Patronki.

Po liturgicznym pozdrowieniu głos zabrał ks. Marcin Kierzek – proboszcz parafii:

Biskup Damian Bryl podczas Mszy św. poświęcił kaplicę i figurę św. Rity, do czego nawiązał w swojej homilii. - Ta figura ma nam pomóc, aby nasza modlitwa była piękniejsza. Rzeźba nie jest jedynie artystyczną formą upiększenia kościoła, ale kaplica z tą figurą ma być szczególnym zaproszeniem do szczerej i gorliwej modlitwy, do wołani z głębi serca – mówił kaznodzieja.

Pasterz Kościoła Kaliskiego zbudował swe kazanie na fundamencie trzech słów, które w sposób szczególny łączą się ze świętą Patronką. Są nimi: przeciwności, modlitwa i wytrwałość.

Św. Rita była dotknięta wieloma trudnościami na każdej płaszczyźnie swego życia. Przeciętny człowiek mógłby w takiej sytuacji przyjąć postawę buntu, ona jednak przyjmowała przeciwności zgoła inaczej:

Jednym z elementów życia ludzi wierzących powinna być modlitwa. Przychodzi ona z łatwością, gdy daje wymierne owoce. Na wysłuchanie przez Boga próśb trzeba niekiedy nieco dłużej poczekać:

Uwadze biskupa kaliskiego nie umknęły również przyniesione przez wiernych róże. Ten symbol wpisuje się w przeżywanie comiesięcznego nabożeństwa ku czci św. Rity. W Kostowie ma miejsce przepiękny zwyczaj błogosławienia tych pięknych, choć niekiedy niebezpiecznych, kwiatów. Gdy ktoś modli się w swojej intencji – poświęcona róża wraca z nim do domu. Kiedy ktoś modli się w intencji bliskiej mu osoby – poświęcona róża powinna trafić właśnie do niej. Jeśli modlitwą otaczamy osobę zmarłą – róża powinna zostać złożona na jej grobie.

Przed zakończeniem Eucharystii przedstawiciele wspólnoty parafialnej złożyli podziękowania i kwiaty na ręce bpa Damiana Bryla i ks. Marcina Kierzka. Nie zapomnieli oni również o życzeniach dla wszystkich zgromadzonych kapłanów z racji na zbliżające się Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana:

Po Mszy św. miało miejsce nabożeństwo ku czci św. Rity, a po wspólnej modlitwie na wszystkich przybyłych czekał poczęstunek.

Wszystkim Czcicielom św. Rity życzymy wyjednania przez Orędowniczkę wszelkich potrzebnych łask u Boga.

Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła