TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Gerwazego, Protazego, Sylwii 19 Czerwca 2024, 08:29
Dziś 22°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

Wyniki Konkursu – Poznaj Przeszłość Diecezji Kaliskiej

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 19.09.2015

Bp Stanisław Napierała wręczył dyplomy i nagrody laureatom Konkursu z Historii Kościoła pod hasłem „Poznaj przeszłość diecezji kaliskiej”.  Młodzież przygotowała ciekawe prace przedstawiające dzieje parafii, kościołów, miejsc szczególnego kultu, a także sylwetki kapłanów i sióstr zakonnych.

Była to czwarta edycja konkursu, którego celem jest upamiętnienie osób, miejsc i wydarzeń powiązanych z terenem diecezji kaliskiej, a także zainteresowanie młodzieży historią parafii oraz rozwijanie postaw patriotycznych i poczucia przynależności do wspólnoty parafii i diecezji. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zadaniem młodzieży było opracowanie w formie pisemnej pracy w jednej z wybranych kategorii: parafia, postać, wydarzenie.

Na konkurs wpłynęło 300 prac przygotowanych przez uczniów z 70 szkół z terenu diecezji kaliskiej.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Szymon Radziejewski. Drugie miejsce zajęli: Krystian Ziajka i Alicja Stępniewska. Trzecie miejsce przyznano Justynie Stelmach. W kategorii gimnazjów pierwszą nagrodę zdobyła Katarzyna Marciniak. Drugie miejsce zajęli: Ernest Andrzejak i Konrad Staszak. Trzecie miejsce przypadło: Mariannie Mańczak i Martynie Półtorak oraz Bartoszowi i Michałowi Woszczyk. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zdobyła Agnieszka Mazurek. Na drugim miejscu uplasowali się: Aleksander Jakubowski i Magdalena Zator. Trzecie miejsce zajęli: Nikola Jakubiec, Łucja Dastych i Paweł Szymkowiak. Wyróżnienia odebrali: Marta Gomółka, Katarzyna Bryła, Łukasz Duszczak, Weronika Woźniak, Marcin Szepsa, Jakub Bednarczyk, Eliza Piórkowska, Julia Urbaniak, Magdalena Lesińska i Zuzanna Kamieńska.

Prace oceniali: ks. prof. dr hab. Michał Kieling, delegat biskupa ds. życia konsekrowanego, ks. dr Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. dr Krzysztof Kowalik, wykładowca UAM w Poznaniu, ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego w Kaliszu, Jerzy Aleksander Splitt, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, dr Marek Kozłowski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu i ks. dr Sławomir Kęszka, pomysłodawca konkursu. Organizatorami byli: Kuria Diecezji Kaliskiej i Wydział Katechetyczny w Kaliszu. Upominki przygotowano dla wszystkich uczestników konkursu.

Laureatom gratulował bp Stanisław Napierała, który zachęcał do głębszego poznawania diecezji kaliskiej. – Poszukujecie wiadomości w internecie, publikacjach, ale najważniejszym źródłem są ludzie. W naszej diecezji są ludzie świadkowie, którzy ją tworzyli. Dobrze byłoby przeprowadzić wywiady z takimi osobami. Bardzo cieszę się, że to już czwarta edycja konkursu. To jest dzieło z ducha, które na pewno wspierał św. Józef, patron naszej diecezji. Na początku nie mieliśmy środków, ale był św. Józef. Zawierzyliśmy mu i wszystko zaczęło się pojawiać, układać. Dzisiaj nasza diecezja plasuje się wśród polskich diecezji na dobrym miejscu, a ma dopiero 23 lata – mówił pierwszy biskup kaliski.

Dziękował organizatorom, a zwłaszcza pomysłodawcy konkursu ks. dr Sławomirowi Kęszce. - Dobrze, że jest ten konkurs. Każdemu z Was dało to dużo radości, dużo satysfakcji. Im większy był trud, który trzeba było podjąć, tym większa radość. Gratuluję Wam młodzi bohaterowie. To Wy jesteście przyszłością diecezji. To pokolenie będzie budować to, co jest najważniejsze, czyli życie diecezji, organizować, żeby przeżywać radość naszej wiary, przeżywać rzeczywistość Kościoła Jezusa Chrystusa – powiedział bp senior.

Ks. dr Sławomir Kęszka podkreślał, że prace nadesłane na konkurs cechowało ogromne bogactwo zawartych w nich wiadomości, wyrównany poziom merytoryczny oraz duże zaangażowanie włożone w ich przygotowanie.

Szymon Radziejewski z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie stworzył pracę na temat koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Golinie. – Pomyślałem, że koronacja to wydarzenie nietypowe i warto byłoby zagłębić się w tę historię. Poprosiłem księdza proboszcza, by udostępnił mi dokumenty i na ich podstawie oraz materiałów z książek bądź internetu stworzyłem pracę. Popytałem także osób, które pamiętały tę uroczystość. Koronacja miała miejsce w 1970 roku. Korony pobłogosławił papież Paweł VI, a na obraz nałożył je ks. kardynał Stefan Wyszyński – powiedział zdobywca pierwszego miejsca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Katarzyna Marciniak zagłębiła się w dzieje parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Czerminie. - Tematem zainteresował mnie ks. proboszcz, od którego uzyskałam sporo informacji. Dużo pomagał mi mój katecheta. Wiadomości szukałam też w internecie – stwierdziła zdobywczyni głównej nagrody w kategorii szkół gimnazjalnych

 

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła