TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny 26 Maja 2024, 01:05
Dziś 13°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

X Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Nie możemy zgodzić się na koniec Polski, która wymiera. Trzeba budzić wiarę w Boga, wiarę w rodzinę, trzeba budzić miłość w sercach ojców i matek, ofiarną miłość gotową do poświęcenia, gotową do przyjęcia kolejnego dziecka – mówił abp Józef Michalik podczas X Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do św. Józefa w Kaliszu.

Tysiące pielgrzymów z całej Polski przybyło w czwartek wieczorem w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Temat wrześniowego spotkania brzmiał: „O budowaniu kultury życia – by zawierzyć raz jeszcze Świętemu Józefowi życie ludzkie, zwłaszcza życie nienarodzonych, w naszej ojczyźnie i na całym świecie”. Spotkanie rozpoczął koncert uwielbienia „Wybierz Jezusa” w wykonaniu zespołu Abba Pater. Po koncercie przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych przed obrazem św. Józefa Kaliskiego poprowadził ks. Szymon Rybak.

Konferencję nt. „Co i w jaki sposób trzeba ocalić dziś dla dobra rodziny i społeczeństwa jutra?” wygłosił Marek Jurek, poseł Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. Prelegent wskazywał, że rodziny w Polsce powinny mieć stworzone odpowiednie warunki do tego, aby mogły dobrze rozwijać się. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.

Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik, metropolita przemyski, członek Watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów, Konsultor Papieskiej Rady ds. Świeckich, w ramach Konferencji Episkopatu Polski: członek Rady Stałej, członek Zespołu ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce 2016 roku, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Biskupów Europy. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk oraz wielu kapłanów.

W homilii celebrans wskazywał, że katolik powinien swoje życie realizować zgodnie z prawem Bożym, które przejawia się w prawie natury i 10 przykazaniach Bożych. - Trzeba, żeby prawo ludzkie uchwalane przez ludzi zgadzało się z prawem Bożym, bo inaczej nie będzie to zgodne z naszym sumieniem – mówił abp Michalik.

Zaznaczył, że 85 procent Polaków czerpie wiedzę z internetu, a rola rodziny i szkoły zanika w przekazie tego, co najważniejsze, co dotyczy dróg zbawienia człowieka.

Podkreślał, że każda rodzina chrześcijańska ma być jak Rodzina z Nazaretu, ma żyć w pokorze, prostocie, uwielbieniu i na drugiego człowieka patrzeć jak na Chrystusa. - Rodzina to jest wielka wartość. Ona nie tylko daje życie, ale ona formuje człowieka, jest w stanie rany goić, przebacza, nawet wyrodne dziecko znajduje miejsce w rodzinie. To jest szkoła, a jednocześnie miejsce, gdzie może odrodzić się wszystko to, co zaginęło, bo dzięki rodzinie i Polska może odrodzić się – wskazywał kaznodzieja.

Ubolewał, że w całej Europie rozpoczęła się walka między ateistami a wierzącymi. - Historia dobitnie dowiodła, że prowadzenie wojny z Bogiem w celu wyrzucenia Go z serc ludzi prowadzi ludzkość w stronę przerażenia. Ilekroć próbowano zastąpić prawo Boże prawem ludzkim nie zgadzającym się z prawem Bożym klęskę ponosił człowiek, ludzkość – stwierdził metropolita przemyski.

Przekonywał, że chrześcijaństwo to wielka szansa rozwoju dla człowieka przez wiarę. – To szansa nie tylko rozwoju moralnego, duchowego, ale rozwoju nadprzyrodzonego, odkrycia, że nasza ojczyzna jest w niebie, że naszym Ojcem jest Bóg, że nasze życie już tu na ziemi trzeba wiązać z Panem Bogiem – podkreślał abp Michalik.

Wskazywał, że Polska potrzebuje ludzi odważnych. - Trzeba docenić tych chrześcijan, którzy bronią prawa Bożego, tych proroków współczesnego świata, którzy poświęcają wiele, żeby jednak zachować integralną wizję człowieka wierzącego zanurzonego w ten świat. Polska dziś potrzebuje takiej odwagi, którą pokazywał Jan Paweł II. Trzeba umieć mówić tak Bogu, tak życiu i rodzinie, tak uczciwości, tak Jezusowi za cenę bycia nawet pogardzanym czy marginalizowanym. Trzeba odrzucić zło, powiedzieć nie szatanowi – ojcu kłamstwa, nie niemoralności. Trzeba mieć odwagę szukać sojuszników dobra. Nie możemy zgodzić się na koniec Polski, która wymiera. Trzeba budzić wiarę w Boga, wiarę w rodzinę, trzeba budzić miłość w sercach ojców i matek, ofiarną miłość gotową do poświęcenia, gotową do przyjęcia kolejnego dziecka – apelował hierarcha.

Dodał, że Polska potrzebuje dzisiaj ludzi mocnych duchem, a demokracja współczesna potrzebuje ludzi moralnych etycznie. - Trzeba tworzyć atmosferę życzliwości i poparcia dla tych, którzy mają odwagę być dobrzy, uczciwi, moralni – mówił celebrans.

Dziękował katolikom za trud ratowania rodziny. - Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, a jest ich wielu. Dzięki pismom katolickim, dzięki Radiu Maryja i diecezjalnym rozgłośniom, dzięki kapłanom za wysiłek, za trud uratowania rodziny, za trud uratowania człowieczeństwa w człowieku, za pomoc, żeby wydobywać z naszych sumień to, co dobre. Dziękuję wszystkim, którzy pomagają Kościołowi na tej drodze – powiedział abp Michalik.

Po komunii św. metropolita przemyski abp Józef Michalik zawierzył św. Józefowi małżonków, życie nienarodzonych i całe rodziny.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak zachęcał wiernych, aby we wszystkich sprawach i trudnościach zwracali się do św. Józefa. - Dzisiaj kiedy brakuje nam miłości na co dzień, chciejmy wydobyć w świadectwie wiary element miłości do drugiego człowieka, nawet wtedy, kiedy przychodzą trudności, kiedy różnimy się, kiedy wkrada się zawiść, żebyśmy potrafili na drugiego człowieka popatrzeć przez głos serca – powiedział biskup kaliski.

O. Tadeusz Rydzyk podziękował abp. Michalikowi za głoszenie prawdy i za to, że pod jego przewodnictwem cały Episkopat Polski występował, aby Telewizja Trwam znalazła się na multipleksie.

Wskazywał, że w Polsce istnieje 331 rozgłośni radiowych i 113 stacji telewizyjnych, a w tym tylko kilkanaście rozgłośni diecezjalnych, jedno Radio Maryja i jedna Telewizja Trwam.

Zachęcał katolików do działania. - Razem możemy zrobić dużo dobrego – mówił o. Rydzyk.

Podczas Mszy św. zagrała Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie pod dyrekcją Krzysztofa Sowy.

Po Eucharystii biskupi i kapłani udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie abp Józef Michalik złożył kwiaty i odmówił modlitwę do świętego.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia i nagrania audio: Maria Cieśłak/Radio Rodzina Kalisz

Video: Telewizja TRWAM

Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia - KONFERENCJA - Marek Jurek: Co - i w jaki sposób - trzeba ocalić dziś dla dobra rodziny i społeczeństwa jutra? - 3 września 2015


Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia - HOMILIA: Abp Józef Michalik - 3 września 2015


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła