TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jarosława, Konrada, Selmy 21 Kwietnia 2024, 07:09
Dziś 0°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

X Wieruszowski Orszak Trzech Króli

Adam Szymański Adam Szymański 17:35 06.01.2023

Już po raz dziesiąty mieszkańcy wieruszowskich parafii i okolic, spotkali się we wspólnym Orszaku Trzech Króli. Tradycyjnie, nim królowie pokłonią się Najświętszej Rodzinie wyruszają z trzech różnych parafii: orszak Melchiora z parafii pw. św. Stanisława BM z proboszczem ks. Łukaszem Przybyłą, orszak Kacpra z parafii Zesłania Ducha Świętego – Diecezjalnego Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego – z przeorem ojcem Piotrem Piechockim i mający najdłuższą drogę do pokonania, orszak Baltazara z parafii Nawiedzenia NMP z wieruszowskiego Podzamcza, z ks. proboszczem Karolem Galewskim
– o czym mówi moderator orszaku Marcin Sobczak organista z kościoła Nawiedzenia NMP:

Miejscem spotkania króli, jak co roku, był most na Prośnie. Dalszą drogę do stajenki przebyli wspólnie, przeżywając w jej trakcie, oparte na Ewangelii teatralne scenki.

W orszakowym marszu – o znaczeniu celebrowania tradycji Trzech Króli – mówił proboszcz senior parafii św. Stanisława BM ks. prał. Henryk Orszulak:

Tegoroczny orszak miał szczególny charakter, gdyż obchodzono mały jubileusz dziesięciolecia jego zawiązania, w związku z jubileuszem ks. kan. Karol Galewski na wieruszowskim rynku, zaprosił na scenę wiele osób, które w minionych latach przyczyniły się do organizowania orszaków:

Głównymi organizatorami pierwszych orszaków byli państwo Danuta i Wojciech Parnowscy:

Ojciec Andrzej Grad, który dziesięć lat temu wraz z państwem Parnowskimi był inicjatorem wieruszowskiego orszaku, w tym roku podążał z orszakiem niebieskim z parafią Nawiedzenia NMP, choć równie bliski jest mu orszak czerwony wychodzący z parafii Ojców Paulinów:

Po oddaniu pokłonów i przekazaniu darów przez króli, nadszedł czas na podziękowania, które złożył dziekan Dekanatu Wieruszowskiego ks. Łukasz Przybyła:

Wszyscy uczestnicy orszaku po odwiedzeniu stajenki mogli się ogrzać serwowanymi przez wolontariuszy kawą, herbatą i … gorącym wigilijnym barszczem.

Tekst,zdjęcia i audio: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła