TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 16 Czerwca 2024, 23:06
Dziś 18°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

XI Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do św. Józefa

W rodzinie człowiek winien przychodzić na świat, wzrastać i w niej powinien kończyć ziemskie pielgrzymowanie, wchodząc w etap życia wiecznego.

Rodzina jest fundamentem dla pomyślnej przyszłości nie tylko osobistej, ale i społecznej – mówił bp Stefan Regmunt podczas XI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do św. Józefa w Kaliszu.

Tysiące pielgrzymów z całej Polski przybyło w czwartek wieczorem w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Temat wrześniowego spotkania brzmiał: „Życie musi być zawsze przyjęte i chronione od poczęcia do naturalnej śmierci i wszyscy jesteśmy powołani, aby je szanować i troszczyć się o nie” (Papież Franciszek, Kraków Wawel, 27 lipca 2016). Spotkanie rozpoczął koncert „Wierz tylko” w wykonaniu zespołu rodzinnego Filipscy z Częstochowy.

Po koncercie przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. - Przychodzimy do „Polskiego Nazaretu” w każdy pierwszy czwartek miesiąca, aby przez wstawiennictwo św. Józefa modlić się w intencji tych dwóch wielkich wartości jakimi są rodzina i życie. Błagajmy Dobrego Boga, aby każda rodzina była „domowym kościołem”, w którym funkcjonują jak powiedział Papież Franciszek „trzy magiczne słowa: proszę, dziękuję i przepraszam” – powiedział kustosz kaliskiej bazyliki. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych przed obrazem św. Józefa Kaliskiego poprowadził ks. Piotr Machała.

Konferencję nt. „Wspólnie brońmy życia i rodziny – niech nikt nie mówi: mnie to nie dotyczy” wygłosili Magdalena Korzekwa-Kaliszuk i Zbigniew Kaliszuk. Pani Magdalena to prawnik, publicystka i pisarka; dyrektor i analityk prawny CitizenGO w Polsce; autorka oraz współautorka kilkunastu książek; jako nastolatka przez 5 lat prowadziła telewizyjny program „Ziarno”, reprezentuje CitizenGO na świecie m.in. w ONZ, Radzie Europy. Pan Zbigniew to publicysta, pisarz; autor książek pt. „Katolik frajerem?”, „Katolik ofiarą?” , „Miłość i cierpienie”, „Katolik talibem?” oraz „Laboratorium Miłości. Przed ślubem” – ta ostatnia otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2014 w kategorii książka dla młodzieży. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.

Mszy św. przewodniczył bp Stefan Regmunt, bp senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, członek Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, Członek Komisji Nadzorczej Caritas Polska. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk oraz wielu kapłanów.

W homilii celebrans przypomniał, że dziś przypada 77. rocznica wybuchu II wojny światowej. – Przywołujemy na pamięć rok 1939 i dzień 1 września, kiedy to nastąpiła agresja ze strony Niemiec, a później Rosji na Polskę. Był to szczególny czas pogardy dla człowieka i życia ludzkiego. Agresorzy odrzucili wówczas Boga i Jego naukę. Zrezygnowali z kierowania się sumieniem i Bożej mądrości, by realizować zabójczy plan swej ideologii – mówił bp Regmunt.

Dodał, że ta pogarda dla życia nie zakończyła się z chwilą ustania działań wojennych, ale była obecna przez ideologię komunistyczną w kolejnych latach powojennych. – Lansowano wówczas aborcję, ośmieszano macierzyństwo, wyśmiewano rodziny wielodzietne, odmawiano szacunku dla życia poczętego – zaznaczył kaznodzieja.

Wskazywał, że w tamtych latach Bóg nie opuścił człowieka, ale umacniał w prawdzie na temat wartości życia ludzkiego przez przykład postępowania szlachetnych ludzi propagujących dobro.

Biskup wśród takich osób zauważył: położną Stanisławę Leszczyńską z Łodzi, Joannę Berettę Molla, Agatę Mróz-Olszewską, Mary Wagner, prof. Bogdana Chazana.

Podkreślał, że szczególnym darem dla człowieka jest rodzina, która powinna być sanktuarium życia. – W niej człowiek winien przychodzić na świat, wzrastać i w niej powinien kończyć ziemskie pielgrzymowanie, wchodząc w etap życia wiecznego. Rodzina jest fundamentem dla pomyślnej przyszłości nie tylko osobistej, ale i społecznej – powiedział celebrans.

Zauważył, że w Polsce zaczyna się pozytywniej patrzeć na rodzinę. – Dostrzegamy inicjatywy promujące życie. Coraz odważniej Polacy zaczynają upominać się o swoje prawa do życia i poszanowania godności ludzkiej. Rodziny bardziej niż dotychczas otrzymają wsparcie moralne i finansowe ze strony państwa. Wiele rodzin z rodzin żyjących skromnie materialnie dzięki wsparciu rządu w tym roku przeżyły wspólnie z dziećmi wakacje, dni świąteczne, urlopy – mówił bp senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Zachęcał wiernych, aby w swoich rodzinach dbali o szacunek dla życia. – Co czynimy, aby gościło w nich poszanowanie życia, pragnienie sakramentalnego małżeństwa i rodziny, i aby w rodzinach pielęgnowana była cywilizacja życia? Pamiętajmy w łańcuchu prawdziwych świadków zaangażowanych w promocję życia, ochronę dziecka poczętego i osób konkretnie wspomagających rodzinę nie może zabraknąć mnie i Ciebie – apelował hierarcha.

Podczas nabożeństwa na ręce o. Tadeusza Rydzyka Okręgowa Rada Adwokacka w Wałbrzychu przekazała relikwie „Ex ossibus” św. Alfonsa Marii de Liquori, założyciela zakonu redemptorystów.

Po komunii św. bp Stefan Regmunt zawierzył św. Józefowi małżonków, życie nienarodzonych i całe rodziny.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak zachęcał wiernych do modlitwy w intencji ochrony życia od poczęcia aż do późnej starości, do odejścia do nieba. –

Żadne zastrzyki, żadne wynalazki, żadna eutanazja, a wiemy, że w Europie w wielu krajach na żądanie jest śmierć – akcentował biskup kaliski.

Prosił też o modlitwę w intencji nauczycieli. - Oni są świadkami, bo nie tylko uczą, ale kształtują charaktery, wychowują. To jest wielka odpowiedzialność – stwierdził bp Janiak.

Dodał, że każdy człowiek powinien starać się pomagać innym słowem, troską, a także modlitwą. - Przychodząc do św. Józefa nabierajmy sił, byśmy w tym pielgrzymowaniu nie ustawali – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

O. Tadeusz Rydzyk wskazywał, że na skutek wprowadzenia przez komunistów ustawy aborcyjnej od 1956 roku w Polsce zabito ponad 20 mln Polaków. – Ci, którzy są za zabijaniem i mówią, że wolność kobiety mają na względzie to tacy ludzie są głosem diabła. Nauka bardzo jasno mówi, że od poczęcia jest człowiek. Trzeba modlić się o przebaczenie tych win w Polsce – mówił dyrektor Radia Maryja.

Podczas Mszy św. zagrały połączone orkiestry dęte pod dyrekcją Wojciecha Zielezińskiego.

Po Eucharystii biskupi i kapłani udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i odśpiewano Barkę.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu - bp Stefan Regmunt - HOMILIA - 1 września 2016


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła