TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Balbiny, Ksawerego, Pauliny 02 Grudnia 2023, 21:50
Dziś -1°C
Jutro -2°C
Szukaj w serwisie

XIII Międzynarodowe Sympozjum Józefologiczne w Meksyku

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 16:29 23.09.2022

"Osiągnięcia i wyzwania Roku Świętego Józefa" - pod takim hasłem w dniach 18-25 września 2022 roku w Meksyku odbywa się XIII Międzynarodowe Sympozjum Józefologiczne.

 

 

Organizatorami sympozjum są Misjonarze Józefici z Meksyku, którzy w tym roku świętują 150. rocznicę powstania swojego zgromadzenia. 

Polskie Centrum Józefologiczne reprezentuje ks. prof. UAM dr hab. Dariusz Kwiatkowski, ks. Jakub Bogacki, wice prezes Polskiego Centrum Józefologicznego w Kaliszu, ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej oraz o. dr Marek Raczkiewicz CSsR.

Ks. Jakub Bogacki podkreśla, że postać św. Józefa jest ciągle aktualna i może zainspirować każdego: - "W ostatnich latach próbuje się odnaleźć w osobie św. Józefa patrona na nasze czasy, czasy kryzysu, ale także ukazać świętego Józefa jako wzór człowieka zasłuchanego w Słowo Boże, a przez to będącego najbliżej Pana Jezusa i Najświętszej Maryi Panny. Paradoksalnie poprzez swoje milczenie święty Józef mówi nam o tym, żebyśmy potrafili słuchać Pana Boga, zwłaszcza w swoim sercu, na modlitwie, słuchać siebie nawzajem, tego, co drugi człowiek ma nam do powiedzenia, ale też słuchać samego siebie, swojego sumienia i wybierać odpowiednio, podejmować właściwe decyzje" –  mówił wice prezes Polskiego Studium Józefologicznego.

 

Podczas sympozjum teologowie z różnych krajów przedstawiają swoje referaty z zakresu józefologii. Reprezentanci Polskiego Centrum Józefologicznego przedstawią następujące tematy:

Ks. prof. dr hab. UAM Dariusz Kwiatkowski: "Rekolekcje Narodowe z Aktem Zawierzenia św. Józefowi Kościoła i Narodu Polskiego centralnym wydarzeniem Roku Świętego Józefa w diecezji kaliskiej". 

O. dr Marek Raczkiewicz CSsR: "Patris Corde. Lektura patrystyczna listu papieża Franciszka".

Ks. Jakub Bogacki: "Refleksja teologiczno-pastoralna w Roku Świętego Józefa w Kaliszu w diecezji kaliskiej". 

Ks. Mateusz Puchała: "Inicjatywy duszpastersko-medialne w Roku Świętego Józefa w diecezji kaliskiej".

 

Międzynarodowe Sympozjum Józefologiczne jest największym wydarzeniem w świecie dotyczącym józefologii. Na każdym sympozjum spotykają się specjaliści tej tematyki i w swoich prelekcjach ukazują józefologie w wielu aspektach, takich jak biblijne, teologiczne, historyczne, liturgiczne, artystyczne, pasterskie, socjologicze czy antropologiczne. Badania te dostarczają nowych informacji, które na celu mają lepsze zrozumienie postać św. Józefa i pogłębiają temat, który przenika różne przejawy ludzkiej działalności.

Sympozja o charakterze międzynarodowym organizowane są przez Ośrodki Józefologiczne na całym świecie: Włochy, Polska. Niemcy, Francja, Hiszpania, Malta Kanada, Chile, Meksyk. Odbywają się one co cztery lata, począwszy od 1970 roku.

W Polsce Międzynarodowe Sympozjum Józefologiczne odbyło się dwa razy: w 1985 roku i 2009 roku, a gospodarzem wydarzenia był Kalisz.

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła