TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Benity, Maksymiliana, Teodozji 30 Maja 2024, 02:26
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

XIII Piesza Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży "Od Józefa do Karmelu"

Katarzyna Łakomiak Katarzyna Łakomiak 14:20 09.09.2023

Już po raz XIII miała miejsce Piesza Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niedźwiadach koło Kalisza „Od Józefa do Karmelu”.

Pielgrzymka ta dla wielu mieszkańców naszej diecezji, a szczególnie Kalisza, stała się już tradycją. Biorą w niej udział rodziny, przedstawiciele przedszkoli i szkół, wychowawcy, siostry zakonne i kapłani, a przede wszystkim dzieci i młodzież.  Tegoroczna pielgrzymka zgromadziła ponad 400 pątników. Po modlitwie w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu pielgrzymi wyruszyli w kierunku Sanktuarium Maryjnego w Niedźwiadach.

Katarzyna Sibińska, jedna z organizatorek pielgrzymki wspomina, jak wyglądały początki tego pielgrzymowania:

Natalia Czarnek, odpowiedzialna za promocję medialną pielgrzymki, wskazuje na ideę wędrowania „Od Józefa do Karmelu”:

Program pielgrzymki jest bogaty i składa się z kilku części:

Ks. Michał Pawłowski FDP, ojciec duchowny tegorocznej pielgrzymki podkreśla, że wpisuje się ona w wyjątkowy Jubileusz 50-lecia obecności Sióstr Karmelitanek Bosych w Niedźwiadach:

Siedemnastoletnia Karolina, jedna z pątniczek zaznacza, że pielgrzymowanie to wyjątkowa forma dawania świadectwa wiary:

O godzinie 11.00 pielgrzymi wzięli udział w Mszy świętej, której przewodniczył ks. kan Krystian Kowalski, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Kokaninie, a koncelebrowali kapłani biorący udział w pielgrzymce.

W homilii ks. Michał Pawłowski FDP wskazał, by w życiu słuchać Boga i pozwolić sobie na rozczarowania w naszych oczekiwaniach:

Kaznodzieja nawiązując do słów Ewangelii podkreślił ponadto, że każdy dzień jest szansą, by uczynić nasze życie lepszym:

Po Mszy świętej w ogrodach przy Sanktuarium Maryjnym w Niedźwiadach, odbył się Piknik Rodzinny. Uczestnicy pielgrzymki mogli zjeść pyszny posiłek, przygotowany przez Caritas Diecezji Kaliskiej.

Pielgrzymka zakończyła się przemarszem do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu około godziny 14.30.

Pielgrzymka została zainicjowana w 2010 roku przez dwie kaliskie rodziny. Od samego początku adresowana jest do dzieci i młodzieży rozpoczynających nowy rok szkolny i ich rodzin. Jej organizatorami byli: ks. kan. Michał Kieling, delegat biskupa kaliskiego ds. życia konsekrowanego, Caritas Diecezji Kaliskiej, parafia Opatrzności Bożej w Kaliszu, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu oraz osoby świeckie.

W niedzielę 17 września 2023 roku o godz. 17:25 zaprezentujemy Państwu reportaż z XIII Pieszej Pielgrzymki Dzieci                  i Młodzieży do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niedźwiadach koło Kalisza ,,Od Józefa do Karmelu”.

Usłyszycie w nim m.in. wypowiedzi uczestników pielgrzymki - przedstawicieli rodzin, dzieci i młodzież oraz siostry zakonne, kapłanów i osoby związane z kaliskimi szkołami. Będzie okazja, by chociaż na chwilę móc poczuć się jak pielgrzym. Zapraszamy do słuchania!

Tekst i audio: Katarzyna Łakomiak-Korach/Radio Rodzina Kalisz

Zdjęcia: Marta Piąstka/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła